Tradycyjny Orszak Trzech Króli w Krakowie [trasy, godziny]

W piątek, 6 stycznia 2023 roku, ulicami Krakowa przejdzie tradycyjny Orszak Trzech Króli. To właściwie trzy pochody, które wyruszą z trzech różnych miejsc, ale zejdą się na Rynku Głównym.

6 stycznia obchodzony jest w Kościele Katolickim jako uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywana świętem Trzech Króli. Tego dnia na ulice całej Polski wychodzą Orszaki Trzech Króli. Taki pojawi się także w Krakowie. Z trzech różnych miejsc wyruszą pochody, by w samo południe spotkać się na Rynku Głównym. Tam już od godz. 11 będzie można słuchać kolęd i pastorałek. Wystąpią m.in.: Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Dariusz Kordek, Jacek Wójcicki, Jan Wojdak, Lidia Jazgar i Łukasz Lech.

Kolorowe pochody wyruszą spod Barbakanu, Katedry Wawelskiej oraz z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka). Poniżej – trasy trzech orszaków – niebieskiego (afrykańskiego), zielonego (azjatyckiego) i czerwony (europejski)

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. 11.00 i najpierw uda się pod Barbakan, gdzie napotka strażników Króla Heroda, którzy znani są z tego, że nie chcą nikogo wpuścić do miasta. Czy Królowi Afrykańskiemu uda się wejść i jak tego dokona, zobaczymy na miejscu. Później orszak przejdzie ulicą Floriańską i przed kościołem Mariackim skręci na Mały Rynek. Tam Król Afrykański spotka się z Herodem i zostanie odegrana kolejna scenka jasełkowa. Gdy Herod udzieli wskazówek, orszak skieruje się na Rynek.

Orszak zielony (azjatycki) wyruszy najpierw przed godz. 10.00 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd po mszy św. ruszy ok. godz. 11.00 trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.

Orszak czerwony (europejski) po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godziny 11.00), przejdzie na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.

Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany w Internecie na profilu facebookowym Orszaku Trzech Króli i jest to jeszcze jeden sposób uczestnictwa w wydarzeniu dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli przybyć na Rynek.

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 13 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu to czas intensywnej pracy, gdzie osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, oraz dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej. Oprócz dachu nad głową i namiastki domowego ciepła, lokatorzy otrzymują również stałe i kompleksowe wsparcie pracowników Dzieła. Nad każdą osobą i rodziną czuwa zespół specjalistów: pracownik socjalny, doradca zawodowy oraz psychoterapeuta, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności. Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już ponad 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory ponad 60 osobom bezdomnym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkanie na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się własnym kątem i „normalną” codziennością. Program mieszkaniowy może się rozwijać dzięki regularnemu wsparciu Darczyńców. Dowiedz się jak pomóc: www.dzielopomocy.pl

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie