Tragedia pod Wawelem. Będą dodatkowe zabezpieczenia

Fot. Magiczny Kraków

Po tragedii, która wydarzyły się na Wzgórzu Wawelskim, do pracy zabrały się służby. Efekt? Będą przeprowadzone prace zabezpieczające teren budowy. Projekt zabezpieczenia muru i stoku został już opracowany.

Do tragedii doszło w sobotę. Podczas prac remontowych przy murze okalającym Wawel doszło do osunięcia się ziemi i fragmentu muru oporowego. Hałda ziemi i gruzu zasypała jednego z robotników, który pomimo godzinnej reanimacji zmarł.

Tryb natychmiastowy

Teraz zabezpieczenie murów zostanie wykonane w trybie natychmiastowym. Opracowano już projekt zabezpieczenia doraźnego częściowo zrealizowanych, a następnie przerwanych prac budowlanych, obejmujących remont muru oporowego zabezpieczającego skarpę Wzgórza Wawelskiego.

„Projekt zabezpieczenia doraźnego przewiduje tymczasowe wykonanie konstrukcji oporowej ukształtowanej z zastrzałów oraz przypór drewnianych. Tzw. zastrzały i przypory mają na celu stabilizację i przeniesienie parcia od odsłoniętego muru oporowego oraz poprzez przegrodę z płyty OSB w części, gdzie mur pierwotny uległ zniszczeniu. Mur oporowy powinien być ustabilizowany przyporami ułożonymi na poziomie terenu oraz w części około 20-30 cm poniżej korony istniejącego muru oporowego” – informuje magistrat.

Oczekiwania na odbiory

ZZM planuje w jak najkrótszym czasie realizację prac, jednak dopiero po zabezpieczeniu terenu katastrofy budowlanej i zezwoleniu na docelowe działania przez wszelkie organy m.in. administracji architektoniczno-budowlanej oraz prokuraturę. 

Wejście na Wawel drogą od strony ul. Kanoniczej zostanie otwarte po zabezpieczeniu terenu wypadku i odbiorze inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i przedstawiciela ZZM.

mo, krakow.pl

Zobacz także