Tragiczny koniec 2015 w Tatrach

Za nami tragiczna końcówka roku 2015 w Polskich Tatrach. Okazuje się jednak, że ostatnie dwanaście miesięcy było najbezpieczniejszymi w ostatnich 5 latach. W sumie w Tatrach zginęło 13 osób, ale z roku na rok statystyka się poprawia – przekonują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zdecydowanie najniebezpieczniejsze Tatry okazywały się zimą, gdy wypadków było najwięcej. Aż 7  z 13 ofiar zginęło w ostatnim tygodniu ubiegłego roku. Najczęstszymi przyczynami wypadków było brak doświadczenia i odpowiedniego sprzętu oraz wybieranie zbyt trudnych tras, nie dostosowanych do swoich możliwości. Mimo tragicznego końca roku 2015, statystyki z roku na rok są coraz lepsze. Dla porównania w 2010 roku w Tatrach życie straciły 22 osoby. Z każdym liczba ta jednak spada.

Ratownicy TOPR przypominają, że w Tatrach panują bardzo ciężkie warunki turystyczne. Na trasach zalega śnieg pod którym czai się lód. W wyższe partie gór powinni wychodzić więc jedynie doświadczeni turyści, wyposażeni w raki oraz czekan i dodatkowo umiejący posługiwać się sprzętem alpinistycznym, który w takich warunkach jest koniecznym nie tylko do zdobycia gór, ale także do bezpiecznego zejścia w dół.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie