Tragiczny wybuch w Małopolsce. Nastolatek znalazł granaty i postanowił je wyczyścić

Fot. komenda policji w Chrzanowie Fot. komenda policji w Chrzanowie

14-letni nastoletni mieszkaniec Libiąża znalazł w masywie leśnym w Chrzanowie trzy granaty karabinowe odłamkowe FLACK 38 produkcji niemieckiej.

Jako pasjonat rzeczy pochodzących z II wojny światowej postanowił je wyczyścić przy użyciu m.in. śrubokrętów. Podczas wykonywania tych prac w garażu, jeden z granatów wybuchł powodując obrażenia ciała chłopaka, który został zabrany do szpitala.

Eksplozja była na tyle duża, że skorodowane odłamki granatu okaleczyły ciało chłopca i powbijały się w ściany.

„Chociaż od zakończenia działań wojennych II wojny światowej minęło 75 lat , to nadal możemy spotkać się z jej pozostałościami. Należy pamiętać, że niewypały i niewybuchy posiadają różnoraką formę i kształt, stąd też w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia, że odnaleziony przedmiot może być niewypałem lub niewybuchem należy powiadomić Policję, a nie samemu podejmować próbę weryfikacji swego podejrzenia, gdyż z reguły w takim przypadku finał może być tragiczny” – ostrzega policja.

Policjanci wspólnie z 16 Batalionem Powietrzno – Desantowym z Krakowa przez cały wtorek sprawdzali teren pod kątem ujawnienia ewentualnych kolejnych niewybuchów.

(ko)

Zobacz także