Tramwaje jeżdżą po Krakowie raczej wolno. Jedna linia się wyróżnia

Już po raz drugi redakcja portalu PulsGdanska.pl sprawdziła, z jakimi przeciętnymi prędkościami poruszają się tramwaje w naszym kraju. W tym roku w zestawieniu pojawiły się wszystkie miasta, w których na co dzień kursują tramwaje. Jak wypadł Kraków? Tramwaje w naszym mieście jeżdżą raczej wolno, choć nieco szybciej niż rok temu, ale w rankingu Kraków spadł o dwie pozycje.

Najszybszą średnią prędkość – 20,24 km/h – mają tramwaje w Olsztynie. Z prędkością powyżej 20 km/h jeżdżą także tramwaje w Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Kraków uplasował się w tym zestawieniu na 9. Miejscu. Wprawdzie to o dwie pozycje niżej niż rok temu, ale za to prędkość poruszania się po torach jest nieco większa niż rok temu i wynosi 19,21 km/h. Wolniej kursują tramwaje m.in. w Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi.

Najszybciej po Krakowie jeździ tramwaj nr 50. Jego średnia prędkość to 23,3 km/h. To daje mu szóste miejsce wśród najszybszych linii tramwajowych w Polsce. „Dla linii nr 50 zaprogramowany jest system priorytetyzacji ruchu tramwajów na skrzyżowaniach, co pozwala na podniesienie średnich prędkości komunikacyjnych” – zwracają uwagę autorzy raportu „Prędkości tramwajów 2022”.
Najwolniej kursuje „2”. Jej prędkość to 14,3 km/h w szczycie i 15 km/h poza godzinami szczytu.

Fot. PulsGdanska.pl 

Cały raport – https://pulsgdanska.pl/raporttramwajowy2022 .

(GS)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie