Trudna noc za nami. Fala kulminacyjna przejdzie przez Kraków około godziny 15

O godzinie 15:00 na Wiśle w Krakowie spodziewana jest fala kulminacyjna. Jak przekazał Małopolski Urząd Wojewódzki, nie będzie ona stanowić zagrożenia dla miasta ani okolicznych miejscowości.

Poziom Wisły stopniowo się podnosi. Rano na Bielanach zanotowano blisko 300 cm, co wciąż znajduje się poniżej poziomu ostrzegawczego, wynoszącego 370 cm. Prognozy przewidują jedynie niewielkie przekroczenie tego poziomu. W ciągu ostatnich 6 godzin największe wzrosty poziomu wód odnotowano na Skawince w Radziszowie (170 cm), na Wildze w profilu Kraków-Łagiewniki (165 cm) oraz na Skawie w Zatorze (124 cm)

Bieżącą sytuację powodziową w Małopolsce podsumował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkaniu przewodniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W odprawie uczestniczył także II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

– Najwięcej żołnierzy jest zaangażowanych w Kotlinie Kłodzkiej. W tym rejonie działa największa liczba żołnierzy. Około 1000 żołnierzy już wzięło udział w akcjach związanych z ewakuacją i układaniem wałów przeciwpowodziowych. Przed chwilą rozmawiałem z ministrem Siemoniakiem na temat koordynacji naszych wspólnych działań. Tam, gdzie ta potrzeba istnieje, na wniosek Wojewody będziemy interweniować. 11 śmigłowców pozostaje w dyspozycji, wydzieliliśmy 3 dodatkowe śmigłowce. Część już przemieściła się w rejony bliskie zagrożeniu. Wszystkie działania Wojska Polskiego przebiegają bez zakłóceń. Działania związane z przeciwdziałaniem powodzi nie powodują uszczerbku na innych zadaniach. Do dyspozycji są amfibie, łodzie saperskie oraz inne jednostki. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję, szczególnie tym, którzy działają w ramach Wojska Polskiego oraz wszystkim służbom mundurowym. Proszę wszystkich, którzy będą mieli wezwanie do ewakuacji, o podporządkowanie się. Lepiej zawczasu się ewakuować. Ta sprawa wymaga szybkich i zdecydowanych działań. Tu chodzi o Wasze życie i Wasze zdrowie. Musimy wszyscy być zjednoczeni – mówi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Strażacy mieli pełne ręce roboty. To od początku obowiązywania ostrzeżeń 620 interwencji – najwięcej KM PSP Kraków: 236, KP PSP Oświęcim: 187. Tylko od północy PSP i OSP realizowały 183 działania (najwięcej KP PSP Oświęcim: 111, KM PSP Kraków: 34).

Rano bez prądu było ponad tysiąc odbiorców, w tym prawie 700 w gminie Krzeszowice i ok. 230 w Krakowie. Wyłączenia są na bieżąco usuwane.

Gminy Brzeszcze i Skawina w nocy ogłosiła alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje ponadto w 4 jednostkach samorządu terytorialnego (powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec). W Brzeszczach konieczna była ewakuacja 4 osób.

– Sytuacja jest najtrudniejsza w rejonie powiatu oświęcimskiego. Z Panem Premierem udamy się na miejsce. Na drogach krajowych utrudnienia nie występują. Występują utrudnienia na drogach wojewódzkich i powiatowych. W tym momencie relokujemy sprzęt przeciwpowodziowy w rejony zachodnie województwa. Deklarujemy również wsparcie sprzętowe dla województwa opolskiego i innych województw bardziej zagrożonych – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof  Klęczar.

– 183 interwencje spowodowane ulewami od północy – najwięcej w powiecie oświęcimskim, bo 111. 3 miejscowości szczególnie zagrożone. Tam pracują strażacy oraz 20 agregatów z pompami – dodaje małopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek.

– Pracujemy w Centrum Operacyjnym. To Centrum zostało wzmocnione służbami logistycznymi. Wczoraj zadeklarowaliśmy wsparcie dla województwa opolskiego. Nie odnotowaliśmy w ostatniej dobie żadnych poważnych incydentów. Skupiamy się na koordynacji ruchu drogowego. Mamy w dyspozycji ponad 800 policjantów oraz ponad 300 jednostek, w tym sprzęt transportowy – podaje zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Mariusz Kudela.

Stan alarmowy przekroczony jest na 4 stacjach: Balice (Rudawa), Jawiszowice (Wisła), Oświęcim (Soła), Radziszów (Skawinka). Stan ostrzegawczy przekroczony jest na 5 stacjach: Biskupice (Szreniawa), Pustynia (Wisław), Rudze (Wieprzówka), Sucha Beskidzka (Skawa), Zator (Skawa).

W związku ze spływem wód opadowych, IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla obszarów zlewni rzek: Soły, Skawy, Skawinki, Rudawy, Wilgi, Prądnika i Szreniawy. Obowiązuje od 15 września, od godz. 09.45 do 16 września, do godz. 11.00.

Rzeki i potoki w Krakowie (stan na 15 września, godz. 7.45):

  • Serafa, przy ul. Popiełuszki: przekroczony stan ostrzegawczy, wysokość lustra wody 118 cm
  • potok Rozrywka, ul. Strzelców: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 54 cm
  • potok Kościelnicki, ul. Stopki: przekroczony stan alarmowy, wysokość lustra wody 223 cm
  • Dłubnia, ul. Okulickiego: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 118 cm
    potok Drwinka, ul. Udzieli: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 37 cm
    potok Bibiczanka, ul. Witkowicka: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 33 cm

Wszystkie zbiorniki retencyjne w naszej jurysdykcji są gotowe do przyjęcia wody. Procedury zarówno wypuszczania, jak i przyjmowania wody są przestrzegane. Na tę chwilę zbiorniki spełniają swoje zadanie. Rzeka Wisła jest pod kontrolą, 6 urządzeń technicznych reguluje wodę na rzece. Wisła nie powinna wyjść z koryta. Większość cieków wodnych, które mamy pod kontrolą, nie wystąpiło z brzegów. Nasze służby nadzorów wodnych usuwają na bieżąco wszystkie nieprawidłowości, które wystąpiły. Małopolska na tę chwilę może czuć się bezpieczna – mówi dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.

Nadal obowiązuje ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia dość silnego i silnego wiatru, o średniej prędkość od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h z kierunków północnych. Obowiązuje ono od soboty, 14 września, od godz. 12.00 do niedzieli, 15 września, do godz. 10.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

Według najnowszych prognoz, zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia, możliwe rozpogodzenia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych.

Obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody, w strefie stanów wysokich, z utrzymującymi się przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Dodatkowo na Szreniawie może zostać przekroczony stan alarmowy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc.

Najnowsze

Co w Krakowie