Trudny dzień krakowskich lotników. Ratunek dla pacjentów czekających na przeszczep organów

Załoga samolotu C-295M CASA z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego po raz kolejny udowodniła, że polscy lotnicy są niezawodni w sytuacjach wymagających błyskawicznych reakcji i pełnego zaangażowania. 3 października, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych i nieoczekiwanych komplikacji, zrealizowano dwie kluczowe Akcje Serce, zapewniając ratunek pacjentom czekającym na przeszczep organów.

Nie bez powodu nazywa się ich „lotnikami z sercem”. Piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie wspierają przewóz serc przeznaczonych do przeszczepów. To najszybszy sposób na dostarczenie organów do miejsca docelowego.

W dniu poprzedzającym wykonanie zadania, do jednostki wpłynęły dwa zapotrzebowania i zarządzenia dotyczące wykonania lotów w ramach Akcji Serce. W pierwszym przypadku zarządzenie dotyczyło wykonania lotu po trasie KRAKÓW – WROCŁAW – WARSZAWA. Zgodnie z drugim zarządzeniem lotu, wykonanie kolejnej Akcji Serce przebiegało po trasie WARSZAWA – WROCŁAW – KRAKÓW.

Pierwsza Akcja: Kraków – Wrocław – Warszawa

Zlecenia lotu na trasie Kraków – Wrocław – Warszawa obejmowało przetransportowanie zespołu transplantologicznego oraz organu z Wrocławia do Warszawy. Start z Krakowa nastąpił o godzinie 10:56. Na wrocławskim lotnisku, mimo szybkiego przylotu, załoga napotkała pierwsze wyzwanie – opóźnienie w dostarczeniu organu na pokład.

 – Po lądowaniu na wrocławskim lotnisku, z przyczyn niezależnych od załogi i koordynatorów medycznych akcji, doszło do opóźnienia w dostarczeniu narządu na pokład samolotu. Jednak dzięki wzorowemu współdziałaniu załogi z kontrolerami lotu udało się, działając w deficycie czasowym, sprawnie i bez komplikacji doprowadzić do szybkiego startu samolotu, dzięki czemu wymogi czasowe dotyczące dostarczenia narządu do wykonania operacji przeszczepu zostały zachowane. – relacjonuje oficer prasowy 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego

Samolot bezpiecznie wylądował w Warszawie o 13:55, zachowując wszystkie niezbędne wymogi czasowe dla przeprowadzenia operacji przeszczepu.

Druga Akcja: Warszawa – Wrocław – Kraków

Kolejnym zadaniem była trasa Warszawa – Wrocław – Kraków. Tym razem, z powodu złych warunków atmosferycznych, doszło do opóźnień, które wymagały błyskawicznych decyzji i współpracy między wieloma jednostkami. Początkowy plan zakładał transport narządu śmigłowcem policyjnym z Białegostoku do Warszawy. Niestety, zła pogoda uniemożliwiła wykonanie tego etapu, co wymusiło zmianę planu. Organ został przewieziony karetką do Ostrowi Mazowieckiej, gdzie dokonano przeładunku do śmigłowca. Dopiero tam możliwe było przetransportowanie organu do czekającego w Warszawie samolotu CASA.

Pomimo kolejnych opóźnień, załoga C-295M CASA, dzięki koordynacji i szybkim reakcjom kontrolerów lotniczych, ponownie wystartowała na czas. Samolot dotarł do Wrocławia, a następnie po zakończeniu akcji, bezpiecznie wylądował w Balicach o godzinie 16:59.

Pierwsza z Akcji zrealizowana została na rzecz Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Warszawie, natomiast druga Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem wykonanych Akcji Serce – zrealizowano ich 69. W tym roku rekord ten został po raz kolejny pobity. Do października krakowscy lotnicy w ciągu wykonali już ponad 80 takich lotów.

Dyrektor Ryanair: To będzie dla nas rekordowa zima w Krakowie (NASZ WYWIAD)

Najnowsze

Co w Krakowie