Trwa akcja #ujdlaszpitala! Warto się przyłączyć

Uniwersytet Jagielloński / fot. Foter

Akcja społeczności akademickiej UJ #ujdlaszpitala spotkała się z olbrzymim odzewem ze strony tysięcy dobroczyńców, dzięki którym Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) otrzyma 2 specjalistyczne urządzenia do walki z koronawirusem.

Na specjalnym koncie bankowym zaksięgowano już ponad 750 tys. złotych. Pieniądze wciąż można wpłacać, bo dyrekcja placówki planuje koleje zakupy.

Cel akcji #ujdlaszpitala był jasny – uzbierać ponad 268 tys. zł na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku wodoru. Urządzenie w bardzo szybkim czasie dezynfekuje pomieszczenie, do którego trafiają chorzy lub z podejrzeniem zakażenia. Obecnie taka procedura trwa kilkadziesiąt minut, a w niektórych przypadkach nawet 2 godziny, co spowalnia przyjęcia następnych pacjentów. Nowoczesny sprzęt wkrótce dotrze do Krakowa, ponieważ po 5 dniach zbiórki na specjalnym koncie zaksięgowano już 754 830 zł.

Na wielki gest zdecydowała się Elżbieta Filipiak, która wsparła akcję kwotą 300 tys. zł. Dzięki jej hojności do szpitala trafi też monitor do endoskopów wraz z wyposażeniem – jednorazowymi bronchoskopami i videorurkami intubacyjnymi. Zarażenie koronawirusem może prowadzić do zapalenia płuc. Do tej pory – gdy pacjent cierpiał na niedrożność dróg oddechowych albo wymagał ciężkiej intubacji lub gdy lekarz chciał ocenić uszkodzenie płuc – wykorzystywano wieżę endoskopową wraz z końcówkami podlegającymi sterylizacji. Mniejszy, poręczniejszy, ale także przeznaczony do jednorazowego użytku sprzętu nie tylko usprawni pracę, ale także ograniczy ryzyko przeniesienia wirusa poza wydzielone obszary.

Te 2 urządzenia to tylko wierzchołek góry lodowej, dlatego organizatorzy akcji #ujdlaszpitala nie zwalniają i od razu zapowiedzieli kolejny etap zbiórki. Tym razem chcieliby kupić systemy tzw. ucyfrowienia analogowych aparatów do wykonywania zdjęć przyłóżkowych RTG na dwóch oddziałach – chorób zakaźnych oraz intensywnej terapii, które w momencie przekształcenia szpitala w szpital jednoimienny zostały przeznaczone dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem COVID-19. Dotychczas w tych miejscach były wykorzystywane klasyczne aparaty analogowe. Kupno sprzętu, umożliwiające uzyskanie obrazu cyfrowego bez konieczności opuszczania obszaru zakażonego, znacznie ograniczy możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa.

UJ ponawia apel: jeśli tylko możesz, przyłącz się i wpłać wybraną przez siebie kwotę, korzystając z tych danych: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków, Bank Gospodarstwa Krajowego 85 1130 1150 0012 1143 8620 0006, z dopiskiem UJDLASZPITALA. Pomóc można także, promując akcję i zachęcając innych do przyłączenia się do niej oraz śledząc jej przebieg na fanpage’u Uniwersytetu Jagiellońskiego na Facebooku.

ml

Zobacz także