Budżet obywatelski Polecane

Trwa wielkie odliczanie! Masz kilka dni, by zmienić Kraków

Można nastawić się na marudzenie wycelowane w otaczająca rzeczywistość, ale można też wziąć się w garść i w końcu zrealizować swój pomysł. Tylko do końca marca krakowianie mają czas na składanie wniosków w Budżecie Obywatelskim.

Nauczeni doświadczeniami z lat poprzednich, oczami wyobraźni widzimy kolejne zrealizowane projekty. Jakie? Np. 17-letniego chłopaka, który wraz z kolegami codziennie rozbija się po Krakowie w poszukiwaniu miejsc do jazdy na deskorolce, i który od lat marzy o skateparku w swojej dzielnicy.  Taki zapaleniec musi przeanalizować koszty, znaleźć odpowiedni teren, napisać wniosek i w ten sposób będzie miał sporą szansę, by wraz z kolegami przegłosować dla siebie miejsce do jazdy z prawdziwego zdarzenia.

Ale że starszych krakowian skatepark nie interesuje? Proszę bardzo. Teraz mamy przed oczami 67-letnią panią Zofię, która wraz z koleżankami chce aktywnie spędzić emeryturę. Jak? Choćby na zajęciach plastycznych i zgłębiając wiedzą na temat komputerów oraz internetu. A że pani Zofia koleżanek ma sporo, to zgłoszenie projektu wydaje się być wielkim krokiem do jego przegłosowania i zrealizowania.

Na jeszcze inny pomysł może wpaść mieszkaniec każdej dzielnicy, osiedla, czy nawet bloku. Ostatnimi czasy w modzie są pikniki, a nie ma lepszego pomysłu na ich dofinansowanie niż Budżet Obywatelski. Można taki piknik zaproponować np. w ogrodzie przyszkolnym (oczywiście za zgodą dyrektora), a następnie przygotować projekt, na który mogą zagłosować wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniu.

Pomysłów na wykorzystanie pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego jest mnóstwo, a często największym ograniczeniem jest wyobraźnia wnioskodawcy. Mimo to jest również kilka innych obostrzeń, których należy przestrzegać.

Wnioskodawca musi mieć co najmniej 16 lat, a do wniosku dołącza listę poparcia podpisaną przez co najmniej 15 osób. Projekty powinny mieścić się w katalogu zadań własnych gminy lub powiatu, a więcej można dowiedzieć się o tym TUTAJ

Jeśli realizacja naszego projektu wymaga czyjejś zgody (jak w przypadku szkoły, na terenie której organizowany jest np. piknik), wówczas do wniosku musimy dołączyć oświadczenie osoby zarządzającej takim miejscem. Oprócz tego proponowane zadanie musi być ogólnodostępne dla mieszkańców.

Obowiązuje także limit finansowy, którego nie można przekroczyć. W przypadku zadań ogólnomiejskich to 2,4 mln zł, a wykaz limitów dla poszczególnych dzielnic dostępny jest TUTAJ

Te prezenty uszczęśliwiły tysiące krakowian. Wśród nich możesz być też Ty!

Cały Kraków powinien brać przykład z Nowej Huty. Świetny pomysł dla setek mieszkańców!

Piękny gest nowohucian! Popłynęły łzy szczęścia, a pomysł był tak prosty…

Walczymy o parki w Krakowie, a rozwiązanie jest dużo prostsze!

 

Czasem potrzeba tak niewiele… 11 tys. zł uszczęśliwiło setki, a może tysiące dzieciaków!

To jest GE-NIAL-NE! W Krakowie znaleźli sposób, by starsi ludzie przestali być bezbronni

W Krakowie nastała nowa moda. Właśnie tak należy projektować parki!

Zamieszki, wyzwiska, race, petardy? 65-letnia pani Wanda pokazała co to patriotyzm

gh

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay