Trzecia rocznica samospalenia „Szarego Człowieka”. Jego list i znicze na Rynku w Krakowie

W poniedziałek, 19 października mija trzecia rocznica od samospalenia Piotra Szczęsnego. Komitet Obrony Demokracji organizuje obchody, by upamiętnić „Szarego Człowieka”. Na Rynku Głównym w Krakowie, w pobliżu Studzienki Badylaka, zostanie odczytany jego list, przez kilka godzin będzie można zapalać tam znicze i składać kwiaty.

„PIOTRZE, PAMIĘTAMY! 3. rocznica samospalenia Piotra Szczęsnego. Poniedziałek, 19.10.2020, godz. 15:00 – 20:00. Rynek Główny w Krakowie, w pobliżu Studzienki Badylaka” – informuje Komitet Obrony Demokracji.

Obchody rocznicy samospalenia „Szarego Człowieka” będą wyglądać inaczej niż w latach poprzednich. O godz. 15 zostanie odczytamy list, który zostawił Piotr Szczęsny. Potem – od godz. 15.15 – przez kilka godzin będzie można zapalać znicze i składać kwiaty.

„Ze względu na ograniczenia prawne związane z epidemią, w żadnym momencie nie może zgromadzić się więcej niż 10 os. Gdyby doszło do zagęszczeni zebranych, prosimy o zachowanie odległości i wstrzymanie z podejściem do momentu, gdy nie odejdą wcześniej zgromadzone osoby” – zastrzegają organizatorzy.

19 października 2017 Piotr Szczęsny, pojawił się na placu Defilad w Warszawie, puścił z głośnika piosenkę Kocham wolność zespołu Chłopcy z Placu Broni, rozsypał wokół siebie ulotki ze swoim manifestem, przez megafon informował, że protestuje przeciwko łamaniu przez rząd wolności obywatelskich. Następnie oblał się substancją łatwopalną i podpalił się krzycząc: „Protestuję!”. Początkowo w mediach był określany jako Piotr S. lub Szary Człowiek. A to dlatego, że sam się tak określił w swoim manifeście, w którym krytykował PiS, protestował przeciwko ograniczaniu wolności obywatelskich, łamaniu konstytucji i zasad demokracji, niszczeniu przyrody, a także dyskryminacji mniejszości, marginalizacji roli Polski na arenie międzynarodowej oraz używaniu w debacie publicznej języka nienawiści.

Piotr Szczęsny zmarł po 10 dniach od dokonania próby aktu samospalenia. Został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie