Turkish Airlines polecą z Krakowa? W tle umowa z PRL i warszawskie Okęcie

Największy turecki przewodnik Turkish Airlines potwierdza medialne doniesienia o  planowanym otwarciu połączenia do Krakowa. Na przeszkodzie stoi obowiązująca umowa lotnicza miedzy Polską a Turcją, która została zawarta jeszcze w czasach PRL-u. Umowa  zezwalająca na regularne komercyjne loty miedzy  obydwoma krajami tylko na trasach  Stambuł i Warszawa. Dopóki umowa nie będzie renegocjowana przez rządy obu krajów, plany Turkish Airlines pozostaną dalej planami.

O tym, ze taka umowa stanowi przeszkodzę przy uruchomieni połączeń przez Turkish Airlines z Krakowa, informował portal rynek-lotniczy.pl. „Flagowe linie lotnicze z Turcji ogłosiły 14 destynacji, do których Turkish Airlines chciałby rozpocząć oferowanie regularnych lotów. Na lisice ponownie znalazł się Kraków. Przeszkodą dla przewoźnika jest obecna bilateralna umowa lotnicza między Polską, a Turcją, zawarta jeszcze w czasach PRL-u, która nie pozwala na odbywanie się lotów do i z Stambułu, z innego polskiego portu lotniczego niż ze stołecznego Lotniska Chopina” informuje portal rynel-lotniczy.pl

Polsko-turecka umowa lotnicza została podpisana jeszcze w  1967 roku. jej głównym założeniem była zasada w myśl której, jeśli jedna narodowa linia chciałaby utworzyć nowe połączenie między oboma krajami musiała uzyskać zgodę drugiej. 

Turkish Airlines to jedne z niewielu linii lotniczych na świecie, które łączą wszystkie cztery zakątki Ziemi. Globalna siatka połączeń tureckiego przewoźnika obejmuje aktualnie 331 kierunków w 127 krajach świata. Tureckie linie  w ubiegłym roku uruchomiły rejsy między Antalyą oraz Lotniskiem Chopina w Warszawie. 

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie