Turniej Volleyball World Beach Pro Tour Futures Kraków. Za co magistrat zapłacił 75 tysięcy złotych?

Na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego zakończył się turniej siatkówki kobiet i mężczyzn w ramach Volleyball World Beach Pro Tour Futures Kraków. Mimo dogodnej lokalizacji obok Dworca Głównego i Galerii Krakowskiej, trybuny często świeciły pustkami. Jak ustaliła redakcja KRKNews.pl, Kraków wsparł organizatorów imprezy kwotą 75 tysięcy złotych. To znacząca suma, zwłaszcza gdy zestawimy ją z wydatkami miasta na siatkówkę młodzieżową w 2023 roku.

Turniej Volleyball World Beach Pro Tour Futures Kraków kosztował miasto 75 tysięcy złotych. Mimo darmowego wstępu i dogodnej lokalizacji, turniej nie przyciągnął spodziewanej liczby widzów.

Tymczasem w całym ubiegłym roku Kraków przeznaczył na wsparcie siatkówki uczniów szkół podstawowych i licealnych kwotę tylko 170 tysięcy złotych. Środki te wsparły szkolenia sportowe, organizację turniejów, zakup sprzętu sportowego oraz poprawę infrastruktury.

Za co Kraków zapłacił 75 tysięcy złotych? O to zapytaliśmy pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej Janusza Kozioła. „Umowa została zawarta na organizację imprezy a tym samym promocję Miasta poprzez umieszczenie nazwy Miasta Krakowa w oficjalnej nazwie wydarzenia, umieszczenie nazwy Miasta Krakowa na materiałach promujących wydarzenie między innymi na plakatach, ulotkach, bandach LED, koszulkach zawodników, ściankach reklamowych i konferencyjnych oraz stronie internetowej wydarzenia, zapewnienie promocji Miasta Krakowa w internecie, social mediach oraz transmisje telewizyjne” – wylicza pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju kultury fizycznej.

Postanowiliśmy zestawić wydatki  na jeden turnieju z wydatkami miasta na wsparcie uczniowskich klubów siatkarskich szkół podstawowych i średnich w 2023 roku. Jak się okazuje, wydatki Krakowa na  Volleyball World Beach Pro Tour Futures Kraków stanowiły blisko połowę wydatków na wszystkie uczniowskie kluby sportowe w Krakowie w ubiegłym roku. 

Łącznie uczniowskie kluby otrzymały w 2023 roku kwotę blisko 170 tysięcy złotych. Na przykład, Uczniowski Klub Sportowy Sparta Volleyball Kraków otrzymał 34 tysiące złotych na realizację projektu szkoleniowego w piłce siatkowej, który trwał od marca do grudnia. Dodatkowo, we wrześniu, klub ten otrzymał kolejne 47 tysięcy złotych  na szkolenie sportowe dla najmłodszych. Inicjatywy te miały na celu nie tylko poprawę umiejętności młodych sportowców, ale także popularyzację siatkówki wśród dzieci i młodzieży.

Kolejnym beneficjentem wsparcia był Klub Sportowy HUTNIK, który otrzymał 22 tysiące złotych na realizację projektu „Siatkarski Hutnik”, trwającego przez większość roku. Dodatkowe 19 tysięcy złotych przyznano na projekt „Siatkarski Hutnik – młodzik 2023”, który rozpoczął się we wrześniu. Projekty te obejmowały szkolenia, turnieje oraz inne działania promujące siatkówkę wśród młodych sportowców.

Inwestycje miasta obejmowały także wsparcie dla infrastruktury sportowej. Firma P.H.U. Kraksport Spółka Jawna Z. Piętak, A. Piętak, na zlecenie miasta, dostarczyła odzież sportową oraz siatkarski podest treningowy dla KS Prądniczanka za kwotę 9 996,59 PLN. Ta inwestycja miała na celu poprawę warunków treningowych oraz wyposażenia klubu, co bezpośrednio przekłada się na jakość prowadzonych zajęć sportowych.

Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej zrealizowało projekt „Małopolska Liga TKKF w Siatkówce Kobiet i Mężczyzn – strefa Kraków”, na który przyznano 32 tysiące złotych. Projekt, trwający od września do grudnia, promował siatkówkę wśród dorosłych, organizując ligowe rozgrywki dla mieszkańców Krakowa.

Miasto wspierało także organizację wydarzeń sportowych oraz poprawę infrastruktury. Firma LUKI SPORT przygotowała i dostarczyła koszulki dla uczestników Turnieju Siatkówki dla Dzieci „Siatkówka na TAK” w Dzielnicy X Swoszowice za kwotę blisko 2 tysięcy złotych. . Natomiast za kwotę prawie 5 tysięcy złotych przeprowadzono renowację boiska do piłki siatkowej plażowej na potrzeby KS Borek przy ulicy Żywieckiej.

Czy w takim razie Kraków w przyszłym roku zamierza ponownie przeznaczyć środki na promocję turnieju? „Uzależnione to jest od efektów tegorocznego turnieju. Jeżeli uznamy, że impreza się sprawdziła i zainteresowała krakowian, to tak, chcemy ją kontynuować” – tłumaczy redakcji KRKnews.pl Janusz Kozioł.

Piłka plażowa zawitała pod Galerię Krakowską. Darmowe bilety nie zachęciły kibiców (ZDJĘCIA)

Jarek Strzeboński 

Najnowsze

Co w Krakowie