Turysta z Krakowa zginął w słowackich Tatrach. Ciało znaleziono po 10 dniach od zaginięcia

Musisz przeczytać

Nie żyje turysta z Krakowa, którego zaginięcie w słowackich Tatrach zostało zgłoszone 22 października 2022 roku. 1 listopada 2022 jego ciało znaleźli ratownicy Horskiej Zachrannej Służby. Zwłoki będą transportowane z gór w środę, 2 listopada 2022.

53-letni turysta z Krakowa wyszedł na wędrówkę z Ždiaru do Tatrzańskiej Jaworzyny rakiem, 22 października 2022 roku. Kiedy nie dotarł na miejsce, gdzie miał spotkać się z kolegą, o jego zaginięciu zostało powiadomione Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a TOPR poinformował o zaginięciu słowacką Horską Zachranną Służbę. POszukiwania trwały 10 dni. Niestety – zakończyły się odnalezieniem ciała krakowianina.

Najpierw ratownicy HZS zwrócili się do Stałej Służby Poszukiwań Prezydium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej o zlokalizowanie telefonu komórkowego zaginionego. Okazało się, że Polak przebywał na Słowacji w godzinach 14-15. Jeszcze tej samej nocy wysłano w teren dwóch ratowników HZS z Regionalnego Centrum Tatr Wysokich, którzy przekroczyli szlak turystyczny z Tatrzańskiej Javorzyny do przełęczy Kopský, a także przekroczyli dolinę jaworovą. Rano wrócili do bazy, ale nie mogli znaleźć zaginionego mężczyzny.

Przez kolejne dwa dni poszukiwania prowadzono również przy pomocy śmigłowca, a w góry zostali ratownicy HZS, w tym treserzy psów. – Dzięki sprzyjającej pogodzie możliwe było przeszukiwanie dużych terytoriów zarówno z powietrza, jak i z ziemi, ale niestety bezskutecznie – relacjonują ratownicy HZS. Następnego dnia rozszerzono również miejsce poszukiwań, zakładając, że turysta mógłby zmienić plany w trakcie wędrówki. W bardzo niedostępnym terenie do poszukiwań wykorzystano drony, ale efektów nie było. Poszukiwania zostały zawieszone do czaus pojawienia się jakichś nowych informacji.

I 31 października 2022 roku, późnym wieczorem, Górskie Pogotowie ratunkowe otrzymało zgłoszenie, że w okolicach Płaczliwej Skały przechodzący tam turysta znalazł kartę kredytową zaginionego. Akcja poszukiwawcza została wznowiona, na miejsce ruszyli ratownicy z psami i dronami. We wtorek 1 listopada 2022 roku, po południu, słowaccy ratownicy odnaleźli zwłoki turysty z Krakowa. Ciało leżało w żlebie opadającym z Płaczliwej Skały, w trudnodostępnym i eksponowanym terenie, na wysokości ok. 1900 metrów. Jak informuje HZS, ciało Polaka zostanie przetransportowane na dół w środę, 2 listopada 2022 roku.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca