Turystyka w Małopolsce straciła miliardy złotych. Bo nie przyjechali turyści z zagranicy

Musisz przeczytać

Turystyka zanotowała ogromne straty. Oficjalne badania ruchu turystycznego w Małopolsce potwierdziły to, czego się można było spodziewać. Znacząco spadły dochody z turystyki w Małopolsce, bo nie przyjechali do nas obcokrajowcy. Do tego większość wizyt to jednodniowe pobyty, bez noclegu. Dochody w małopolskiej branży turystycznej spadły o 6 mld złotych, wpływy są o ponad 30 proc. mniejsze niż w roku 2019.

W czwartek, 29 kwietnia 2021 roku wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz przedstawił wyniki badania ruchu turystycznego w Małopolsce w 2020. Nasz region w ubiegłym roku odwiedziło 15,37 mln osób, gdy w 2019 – 17,86 mln. Ten spadek i tak nie jest zbyt duży biorąc pod uwagę, że z powodu pandemii koronawirusa turystyka praktycznie została zamrożona. I widać to po spadku dochodów o ponad 30 proc. Małopolska branża turystyczna straciła 6 mld złotych.

Ten spadek to efekt znaczącego spadku ruchu zagranicznego (ruch krajowy był nawet większy o 1 proc.). W 2020 roku Małopolskę odwiedziło zaledwie 1,26 mln obcokrajowców, gdy rok wcześniej było ich 3,78 mln. A to turyści zagraniczni zostawiają najwięcej pieniędzy.

Na spadek dochodów wpływ miało także zamknięcie lub ograniczenie działalności hoteli. Udział jednodniowych wizyt w Małopolsce, bez zamawiania noclegu, podwoił się w stosunku do rok 2019.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca