W tych aptekach nie kupisz pigułki „dzień po”, chcą klauzuli sumienia

fot. plasticrevolver via Foter.com

W Krakowie są już pierwsze apteki pro-life. Nie kupisz w nich pigułek „dzień po” ani nawet tabletek antykoncepcji hormonalnej. Farmaceuci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich domagają się wprowadzenia klauzuli sumienia, która pozwoliłaby im na odmowę wydania tych środków.

Na stronie internetowej Stowarzyszenia można znaleźć deklarację poparcia prawa do sprzeciwu sumienia dla farmaceutów. „Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia” – argumentują pomysłodawcy.

Obecnie nie ma żadnych przepisów prawnych, które umożliwiałyby aptekarzowi odmowę sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Są jednak apteki, które przy okienku informują, że nie prowadzą sprzedaży tego typu środków. Pierwsze punkty tego typu pojawiły się już w Krakowie.

Klient, któremu apteka odmówi sprzedaży środków antykoncepcyjnych, może zgłosić skargę do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. W przypadku uznania skargi, apteka może stracić zezwolenie.

(wm)

fot. plasticrevolver via Foter.com

Zobacz także