TYLKO U NAS! Duchowni wpłyną na wyniki wyborów w Krakowie. Masowo dopisują się do list!

To prawdziwa zmasowana akcja. Na korytarzach krakowskiego magistratu roi się od osób w habitach i sutannach. Duchowni masowo dopisują się do rejestru wyborców w Krakowie. Portal KRKnews dotarł do danych, z których wynika, że co czwarta osoba, która w ostatnich tygodniach dopisała się do rejestru, to ksiądz lub zakonnik.

Tylko od początku września do rejestru wyborców w Krakowie dopisało się łącznie blisko dwa tysiące osób. W tym, w ostatnich dwóch tygodniach, prawie pół tysiąca duchownych. I liczba ta stale rośnie. W toku jest około 700 spraw.

Liczba duchownych dopisanych do rejestru wyborców w Krakowie w ostatnich dwóch tygodniach:

Śródmieście – 249

Podgórze – 115

Krowodrza – 35

Nowa Huta – 20

 [stan na 10. października] 

– To bardzo zdyscyplinowana grupa. Zapisują się do rejestru jak „na komendę” – mówi nam jeden z urzędników.

Zwożeni z Podkarpacia?

– Od kilku tygodni mieliśmy sygnały, że PiS będzie chciał wpłynąć na wynik wyborów – twierdzi Aleksander Miszalski, szef małopolskiej Platformy Obywatelskiej i miejski radny. 

Do tej pory plotkowano jednak o tym, że masowo do rejestru wyborców będą dopisywać się studenci, zwożeni najczęściej z mniejszych miejscowości z Małopolski lub z Podkarpacia, gdzie poparcie PiS jest największe. 

– O księżach jeszcze nie słyszeliśmy – uśmiecha się Miszalski. Liczby mówią jednak same za siebie. – Gdyby chodziło o kilkanaście osób, to mógłbym to zrozumieć. Ale ta skala jest duża. Takie przemieszczanie się jest podejrzane i chyba nie o to chodzi w demokracji – dodaje w rozmowie z KRKnews.

Boją się kleru

Podobnie uważają jego koledzy, ale niewielu jest na tyle odważnych, aby powiedzieć to pod nazwiskiem. – Nie chcę zadzierać z klerem na kilka dni przed wyborami – usłyszeliśmy od jednego z radnych. 

– To skandaliczne zachowanie, ale nie będę o tym mówił głośno. Nie mam jednak wątpliwości, że duchowni nie tylko są w stanie wpłynąć na wynik wyborów, ale robią to nagminnie nawołując z ambon do głosowania na konkretne osoby – mówi nam inny polityk.

Gry polityczne Kościoła

Sprawy nie chcą komentować w PiS. Dwóch radnych, gdy powiedzieliśmy im, że piszemy tekst o tym, jak duchowni chcą wpłynąć na wyniki wyborów w Krakowie, od razu odłożyło słuchawkę.

Najbardziej rozmowny był młody działacz, który stratuje do krakowskiej rady miasta z dalszego miejsca na liście. – Mnie także się nie podoba taka sytuacja z duchownymi. Wiadomo, że starsi koledzy korzystają na układzie z Kościołem i z krakowską kurią i te powiązania wykorzystają do gier politycznych. A, jak wiadomo, na naszych listach nawet dwieście dodatkowych głosów na danego kandydata może przesądzić o uzyskaniu mandata radnego – powiedział nam anonimowo młody polityk.

Pole do nadużyć

Obecnie w rejestrze wyborców w Krakowie dopisanych jest łącznie blisko siedem tysięcy osób. Będę mieli oni realny wpływ na podział mandatów w Radzie Miasta Krakowa oraz w wyborach na prezydenta miasta.

Teoretycznie możliwe jest nawet dopisanie się do rejestru wyborców tylko na drugą turę wyborów. – Prawo tego nie zabrania – usłyszeliśmy w Państwowej Komisji Wyborczej. – Wójt, burmistrz lub prezydent ma jednak obowiązek sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście mieszka na terenie gminy, w której chce głosować, bo samo złożenie deklaracji to za mało.

W Warszawie na przykład wyrywkowo sprawdza to straż miejska lub policja. Jednak przepisy nie precyzują, w jaki sposób to zrobić. W Krakowie wystarczy przedstawić dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkania, czyli na przykład umowę najmu lokalu. A to daje pole do nadużyć. 

– Kluczowe jest pytanie, czy ci duchowni rzeczywiście mieszkają w Krakowie. Jeśli tak – można to zrozumieć. A jeśli są zwożeni z innych klasztorów to jest to skandal – mówi Miszalski.

Dla KRKnews komentuje Grzegorz Gondek, 

szef Stowarzyszenia Wielki Kraków i kandydat PSL do Sejmiku Województwa Małopolskiego:

„Przecież ingerencja kleru nie kończy się na dopisywaniu do list wyborczych, co jest zgodne z prawem, ale wątpliwe moralnie i etyczne. – Niektórzy księża oficjalnie popierają kandydatów czy to z ambony czy to umieszczając ogłoszenia o spotkaniach wyborczych. 

Nie dziwię się, że Kościół pcha się do polityki, bo przecież z polityki żyje, choćby dostając dotacje państwowe! Najlepszym przykładem na to, jak duchowni zawłaszczają miasto, jest sprawa Parku Jalu Kurka, który najpierw został zamknięty, a teraz księża Salwatorianie domagają się od gminy 11 milionów złotych. Dlatego urzędnicy tym bardziej powinni sprawdzać, czy dana osoba mieszka w gminie, w której chce głosować”.

 

Łukasz Mordarski

Zdjęcie tytułowe: DrabikPany / Foter

Zobacz także:

Sztab Wassermann wyprodukował spot z szablonu

Zobacz także