Wiemy, kto podpalił tężnię w Nowej Hucie. Wsypał go kumpel za…

Według naszego informatora, powstająca nad Zalewem Nowohuckim tężnię solankową podpalił wysoko postawiony chuligan bojówki jednego z krakowskich klubów. Zdobyliśmy jego imię, nazwisko, pseudonim oraz miejsce zamieszkania. Dane przekazaliśmy policji.

Śledczy otrzymali od nas informacje już w poniedziałek (30 kwietnia) późnym wieczorem. Wtedy też zaczęli namierzać podejrzanego.

My z kolei od tamtej pory wstrzymywaliśmy się z publikacją tego tekstu. Dowiedzieliśmy się bowiem, że podejrzany i jego kumple cały czas monitorują media. Robią wszystko, aby wywinąć się policji, bo większość z nich miała już problemy z prawem. Główny prowodyr całego zajścia niedawno wyszedł z więzienia.

  – Oni mają fundusze, żeby się ukrywać, nawet długi czas. Dla nich 100 tysięcy złotych to jest tyle, ile dla nas 100 złotych. Jak się zarabia na bandyterce to ma się kasę – mówi nasz informator.

Oto jego wersja zdarzeń:

Kilkunastoosobowa grupa chuliganów w niedzielę wieczorem mocno imprezowała. Był alkohol i narkotyki. W pewnym momencie jeden z bandytów wyszedł z kolegą „na dzielnię”. – Im się zawszę włączał „szwendacz” – opisuje nasz rozmówca. – Byli nawaleni jak działo, ledwo stali na nogach. No i poszli i zjarali to dziadostwo – mówi.

– Zrobili to dla zabawy? – dopytujemy.

– Z debilizmu! Czystego debilizmu. Jak napiszecie, że zrobili to dla zabawy, to im posłodzisz. A to zwykli debile są. Naćpali się, nabombili i podpalili. A później wrócili na tę imprezę i się wszystkim chwalili.

Z naszych informacji wynika, że imprezowicze byli dobrymi znajomymi. Pili i ćpali w wąskim, zaufanym gronie. Wśród nich były jednak także ich partnerki.

– A niektóre to kłapią dziobem na prawo i na lewo. No i jedna wykłapała koleżance, ta powiedziała swojemu facetowi i się rozniosło. Jeszcze dzień po tym ten podpalacz był zajebiście wyluzowany, a od kilku dni chodzi pospinany, na miękkich nogach. Nawet jak coś wciąga to i tak jest „na czujce” – mówi informator.

Bojówka Hutnika Kraków

Dodaje, że nie poszedł z tym na policję, bo obawia się zemsty gangsterów. Zaznacza bowiem, że to nie jest „gównarzeria”, ale prawdziwi kryminaliści.

– Nie mogą się dowiedzieć, że to ode mnie, bo usmażyliby mnie w mieszkaniu. Przecież nie będą ze mną rozmawiać. Ten gość jest zamieszany w rozboje, narkotyki, haracze. Zresztą już siedział, więc jak powiesz policji jego dane, to od razu go namierzą. Powinni go zwinąć „od kopa”. I niech wyjaśniają, od tego są. Ja wiem, że on to zrobił z tym kumplem, bo nie słyszałem tego od jakiejś dzieciarni, tylko mam sprawdzone info. Powiedział mi to dobry znajomy. Zrobiłem duże oczy i powiedziałem tylko: o ku*wa! Później jeszcze podzwoniłem do ziomków i wiem, że to on z tamtym drugim. Jego ksywę też znam – dodaje.

Dane drugiego podejrzanego także trafiły do śledczych.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że główny prowodyr podpalenia tężni to wysoko postawiony kibol Hutnika Kraków. Jego wspólnik także należy do tej samej bojówki.

Wszystko dzięki nagrodzie

Nasz rozmówca dodaje także, że zależy mu na odbudowaniu tężni. Sam ma bowiem dwójkę dzieci.

– Cieszyłem się, że zabiorę tam mojego 4-letniego syna. To byłaby dla niego super atrakcja. Fajnie więc byłoby, gdyby udało się szybko odbudować obiekt i rozliczyć się ze sprawcami podpalenia – mówi.

Nasz informator zaznacza, że skusiła go nagroda za wskazanie podpalacza. Bez niej nie zgłosiłby sprawy.

Przypomnijmy, że kilka tysięcy na ten cel zebrali krakowscy radni, a 10 tysięcy euro dołożył wykonawca tężni.

Straty po spaleniu tężni to ok. 1,2 mln złotych. Miała być jednak ubezpieczona i prezydent Jacek Majchrowski już zapowiedział jej odbudowanie.

(lm)

Zdjęcie tytułowe: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie