Tym razem nie Kraków! Inne polskie miasto z największym zanieczyszczeniem na świecie

Kraków na szóstym miejscu, a na pierwszym… Poznań. Stolica Wielkopolski jest dziś najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie.

Przez lata to Kraków był zdecydowanie najbardziej zasmogowanym miastem w całej Polsce. Dziś w naszym mieście również stan powietrza jest fatalny – z powodu smogu komunikacja miejska jest darmowa, Bez biletu można jeździć także pociągami Kolei Małopolskich na terenie Aglomeracji Krakowskiej.

Wszystkie czujniki zanieczyszczenia powietrza w Krakowie pokazały przekroczenie norm (dla PM 10 wynosi ona 50 mikrogramów na metr sześcienny). W niektórych rejonach miasta normy zostały przekroczone nawet o kilkaset procent. Czujniki Airly przed godziną 7 rano wykazały, że stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 miejscami przekroczyły dopuszczalne normy nawet dwukrotnie. Tak było m.in. przy Pilotów, Bema, Nowaczyńskiego. Uśrednione dla Krakowa pomiary jakości powietrza w godzinach porannych wynosiły: skażenie PM2.5: 178% normy (39 µg/m³), skażenie PM10: 145% normy (74 µg/m³). Zanieczyszczenie rośnie.

Takie dane klasyfikują Kraków na szóstym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Ósmy jest Wrocław, a pierwszy… Poznań.

 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie