Nie będzie zakazu palenia węglem?

Musisz przeczytać

Wciąż nie wiadomo, czy przyjęta w styczniu przez radnych Sejmiku Wojewódzkiego uchwała antysmogowa wejdzie w życie. Zakaz palenia węglem w piecach na terenie Krakowa po raz drugi został bowiem zaskarżony do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – Tym razem odeprzemy zarzuty – tłumaczy wicemarszałek Wojciech Kozak.

Protest przeciwko uchwale antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa wniosły dwie osoby. Ich zdaniem przepis ten podzieli mieszkańców Krakowa i winą za smog obarczy jedynie posiadaczy pieców i kotłów węglowych.

To nie pierwszy raz, gdy uchwała jest zaskarżana do WSA. Pierwszy przypadek miał miejsce w 2013 roku. Wówczas Wojewódzkie Sąd Administracyjny stanął po stronie mieszkańców i unieważnił uchwałę przegłosowaną przez radnych. Tym razem ma być jednak inaczej, w czym pomóc mają również nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Na przesłanie skargi do WSA sejmik ma 30 dni. Warto przypomnieć, że uchwała antysmogowa przyjęta przez władze wojewódzkie zakłada, że od 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem. Ma to pomóc w walce ze smogiem. W stolicy Małopolski wciąż jest bowiem ok. 24 tys. pieców na paliwa stałe, które są głównym winowajcą smogu.

(pt)

fot. sxc.hu/ Claudia Meyer

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca