„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Uchylona decyzja lokalizacyjna dla nowego pasa startowego w Balicach! Ważna inwestycja pod dużym znakiem zapytania!

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Budowa nowego pasa startowego w Balicach stoi pod dużym znakiem zapytania. Generalny dyrektor ochrony środowiska uchylił decyzję środowiskową (zatwierdzającą lokalizację nowej drogi startów i lądowań samolotów) i odesłał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Protestujący przeciwko budowie nowego pasa nie kryją zadowolenia. Ważna inwestycja dla krakowskiego lotniska już jest opóźniona o kilka lat i teraz opóźnienie będzie jeszcze większe. O ile w ogóle uda się ją przygotować.

Jeszcze przed świętami generalny dyrektor ochrony środowiska uchylił postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności dla decyzji środowiskowej. Choć nikt oficjalnie tego nie mówił, można się było spodziewać, że to wstęp do podważenia samej decyzji środowiskowej. I tak się stało – decyzja środowiska, określająca i zatwierdzająca lokalizację pasa startowego została uchylona w całości! Sprawą ponownie musi zająć się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach, która wydała zakwestionowaną decyzję.

– Po wielu długich latach obrony mieszkańców decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska potwierdza nasze liczne wątpliwości co do przebiegu procesu i podstaw jej wydania przez kielecką RDOŚ – komentuje przedstawiciel mieszkańców protestujących przeciwko budowie nowego pasa startowego.

Przygotowania do budowy nowego pasa startowego na lotnisku w Balicach ciągną się już kilka lat. Władze krakowskiego portu lotniczego upierają się, przy budowie nowej drogi startów i lądowań, lekko odchylonej w stosunku do obecnego pasa. Przeciwko temu protestują mieszkańcy terenów, dla których nowy pas i samoloty latające nieco inaczej niż obecnie oznaczają dodatkowe uciążliwości. Według nich można było remontować istniejący pas startowy, bo to nie zmieniałoby sytuacji wokół lotniska. Dla nich uchylenie decyzji środowiskowej jest równoznaczne z przyznaniem im racji.

Spółka zarządzająca lotniskiem w Balicach będzie zapewne ponownie starać się o decyzję środowiskową dla nowego pasa. To oznacza, że inwestycja opóźni się o kilka kolejnych lat.

– Uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności wydanego przez RDOŚ w Kielcach w 2019 r. oraz uchylenie samej decyzji i przekazanie jej do ponownego rozpatrzenia przez I instancję niewątpliwie wpłynie na harmonogram realizacji tej bardzo ważnej dla Małopolski i Krakowa inwestycji – komentuje Natalia Vince, rzeczniczka Krakow Airport. – Szerszy komentarz ze strony Kraków Airport będzie możliwy po zapoznaniu się z treścią decyzji GDOŚ, która jak dotąd nie wpłynęła do Kraków Airport – zaznacza.

– Niezależnie od przedłużających się procedur środowiskowych Kraków Airport konsekwentnie będzie dążyć do jak najszybszego zrealizowania wszystkich inwestycji ujętych w Planie Generalnym w tym także nowej drogi startowej i już zostały podjęte w tej sprawie stosowne kroki w celu uzyskania ponownej decyzji środowiskowej – zapewnia rzeczniczka lotniska w Balicach.

Grzegorz Skowron

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca