Liceum? Technikum czy może szkoła branżowa? W czwartek uruchomiony został serwis rekrutacyjny Omikron i rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych. Czy kraków podoła kumulacji roczników?
Kandydaci mogą składać wnioski o przyjęcie do klas pierwszych. W serwisie można zapoznać się z ofertą szkół, w tym z liczbą miejsc i specyfiką oddziałów, oraz dokonać wyboru. Na podjęcie decyzji młodzi krakowianie mają czas do 10 czerwca.
Kumulacja
o miejsce w jednej z 79 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto – 37 liceach, 22 technikach oraz 20 szkołach branżowych 1-go stopnia będą się ubiegać skumulowane roczniki – absolwenci gimnazjów, których jest ok. 6250 uczniów oraz absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych, tych jest więcej, bo ok. 7100. Kumulacja to efekt krytykowanej przez środowiska nauczycielskie „reformy” edukacji minister Anny Zalewskiej, zakładającej likwidację gimnazjów i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej.
Kraków gotowy!
Magistrat zapewnia jednak, że miejsc wystarczy dla wszystkich. Jak czytamy w komunikacie wydziału edukacji, miasto przygotowywało się do tegorocznego naboru od dawna – w samorządowych szkołach na uczniów czeka prawie 19 tys. miejsc – prawie 10 tys. w liceach, ponad 6,6 tys. w technikach i ponad 2,7 tys. w branżówkach.
„Nie zapominajmy, że nabór prowadzą też niesamorządowe szkoły publiczne i odbywa się on na tych samych zasadach co w szkołach samorządowych. Łącznie więc młodzi krakowianie mają do wyboru oddziały w 123 krakowskich szkołach samorządowych i niesamorządowych (w tym w 70 liceach, 27 technikach, 26 branżówkach” – zapewniają urzędnicy.
Tegoroczna rekrutacja przeprowadzana jest na odmiennych zasadach dla absolwentów gimnazjów i dla absolwentów ośmioletnich podstawówek. Ci pierwsi są przyjmowani do trzyletnich liceów, czteroletnich techników i trzyletnich szkół branżowych, a drudzy – idący już nowym systemem edukacji – do czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i trzyletnich branżówek.
Ministerialny bubel
Niestety niektórzy uczniowie kończący „zreformowaną” szkołę podstawową muszą liczyć się ze sporą niedogodnością. Zgodnie z prawem, w Polsce istnieje obowiązek edukacji do 18 roku życia. Ci, którzy edukację rozpoczęli w wieku sześciu lat, wybierając trzyletnią branżówkę ukończą ją w wieku 17 lat. Niestety MEN nie w swoim rewolucyjnym zapale nie przewidziało takiej sytuacji i nie przygotowało dla nich żadnej dodatkowej oferty. Absolwenci branżówek, pomimo iż będą mieli fach w ręku, nie będą mogli podjąć pracy w pełnym wymiarze.
Dowolny wybór
We wniosku o przyjęcie, uczniowie mogą wskazać dowolną liczbę szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów klasy pierwszej. Dlaczego warto to zrobić? Wybór większej liczby szkół i oddziałów (grup rekrutacyjnych), o zróżnicowanej popularności wśród kandydatów, zwiększa szanse na pozytywny wynik rekrutacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że we wniosku liczy się kolejność wskazanych oddziałów (grup), dlatego powinna być ona zgodna z preferencjami kandydata – na pierwszym miejscu dajemy więc to, na czym nam najbardziej zależy.
Najwygodniej jest wypełnić wniosek rekrutacyjny w formie elektronicznej w serwisie. Umożliwia to śledzenie kolejnych etapów procesu rekrutacji oraz otrzymywanie informacji o jej wynikach. Wniosek można też wypełnić w formie papierowej – wystarczy wydrukować jego formularz z systemu rekrutacyjnego lub pobrać go w szkole.
Wniosek rekrutacyjny, wypełniony i zapisany w systemie rekrutacyjnym, należy wydrukować, opatrzyć podpisem rodziców lub prawnych opiekunów kandydata i złożyć w szkole pierwszego wyboru.