Uczniowie krakowskiej podstawówki napisali program dla stacji kosmicznej

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie: Joanna Pieczarka oraz Jakub Prosianowski są autorami programu, z którego będą korzystać astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Napisali program komputerowy w języku Python i wygrali konkurs „AstroPi” Europejskiej Agencji Kosmicznej.

O sukcesie uczniów krakowskiej podstawówki poinformował serwis miejski krakow.pl. – To efekt projektów popularyzujących zastosowanie matematyki w różnych dziedzinach nauki, które od wielu lat realizujemy w naszej szkole – mówi cytowany przez krakow.pl dyrektor Szkoły Podstawowej nr 78 Sławomir Nosek.

Z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej w kilkunastu krajach europejskich, w tym w Polsce, działają Biura Edukacji Kosmicznej ESERO – to właśnie one wprowadzają do szkół podstawowych i ponadpodstawowych tematykę kosmiczną, promują kształcenie z zakresu STEM (science, technology, engineering and mathematics) oraz inspirują młodzież do wyboru zawodów związanych z inżynierią, technologią i naukami ścisłymi. Jednym z kosmicznych projektów skierowanych do szkół jest konkurs „AstroPi”. Taką nazwę noszą specjalnie przygotowane do celów edukacyjnych komputery Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci mogą posługiwać się dołączonym do zestawu joystickiem i przyciskami minikomputera, jak w konsoli do gier.

Komputery są gotowe do pracy i czekają na kod opracowany w szkołach z całej Europy. Krakowscy twórcy programu – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 78: Joanna Pieczarka oraz Jakub Prosianowski – otrzymają wkrótce certyfikat jego uruchomienia przez przebywających na orbicie astronautów: Shane’a Kimbrougha i Thomasa Pesqueta. Program pomoże naukowcom pozyskiwać i analizować dane oraz przeprowadzać różnorodne pomiary w warunkach mikrograwitacji.

„Koordynatorem projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 78 w Krakowie jest nauczyciel informatyki i techniki mgr inż. Marcin Duda. Wierzy, że to dopiero początek sukcesów jego podopiecznych w obszarze STEM” – czytamy na krakow.pl.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie