Uczniowie V LO w Krakowie zdobyli srebrne medale na 61. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Fot. wikimedia

Dwaj krakowscy licealiści: Radosław Żak i Piotr Kubaty, uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego, zdobyli srebrne medale na 61. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. To najbardziej prestiżowe młodzieżowe zawody z tej dziedziny wiedzy na świecie.

Cała polska sześcioosobowa drużyna spisała się na tej olimpiadzie doskonale – z sześcioma medalami (dwa złote, trzy srebrne i jeden brązowy) została sklasyfikowana ex aequo z Włochami na szóstym miejscu. Tak wysokiej lokaty reprezentanci Polski nie mieli od lat 80. ubiegłego wieku, a wtedy w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej uczestniczyło o wiele mniej krajów.

Krakowianin Radosław Żak to wielokrotny medalista międzynarodowych i krajowych zawodów matematycznych. W tym roku na IMO zdobył swój trzeci srebrny krążek (poprzednie wywalczył w 2018 i 2019 r.). Medale przywoził także z Olimpiady Metropolii (złoty i srebrny), Mistrzostw Rumunii w Matematyce (brązowy), zwyciężał na polskiej Olimpiadzie Matematycznej, wraz z drużyną zajął trzecie miejsce w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich oraz Międzynarodowym Turnieju Młodych Matematyków.

Piotr Kubaty również ma na swoim koncie wiele tytułów, m.in. laureata Małopolskiego Konkursu Matematycznego, Małopolskiego Konkursu z Fizyki, Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów, finalisty Olimpiady Matematycznej Juniorów i Olimpiady Matematycznej.

(red)

Zobacz także