UJ odmówił ministrowi edukacji. Dwie inne krakowskie uczelnie – nie

Musisz przeczytać

Uniwersytet Jagielloński nie chce kształcić nauczycieli etyki. Władze najstarszej uczelni w Polsce odmówiły ministrowi edukacji kształcenia przyszłych nauczycieli przedmiotu, którym ma być obowiązkowy w szkołach dla tych, którzy nie chodzą na lekcje religii. Dwie krakowskie uczelnie – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Akademia Ignatianum będą uczyć nauczycieli etyki.

O sprawie informuje Gazeta Wyborcza. „Osiem uczelni ma kształcić nauczycieli etyki, kiedy ta stanie się razem z religią przedmiotem obowiązkowym. – Trzy czwarte z nich to uczelnie o charakterze katolickim. To granda – komentuje posłanka Paulina Matysiak. Odmówiła jedna – Uniwersytet Jagielloński” – podaje Gazeta Wyborcza.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany dotyczące zasad uczęszczania na lekcje religii i etyki. Dziś uczeń może wybrać jeden z tych przedmiotów albo zdecydować, że nie będzie uczestniczył ani w lekcjach religii, ani etyki. Minister edukacji chce, by uczeń miał tylko wybór – religia albo etyka; innej możliwości nie będzie.

To dlatego uczelnie mają kształcić nauczycieli etyki, potrzebnych będzie ich więcej niż teraz. Chodzi o studia podyplomowe, by tak przygotowani nauczyciele jak najszybciej trafili do szkół. Posłanka Paulina Matysiak spytała w interpelacji o to, które szkoły wyższe będą uczyć nauczycieli etyki. W odpowiedzi otrzymała listę 8 uczelni, w tym, dwóch z Krakowa – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Akademia Ignatianum. Na liście jest też szkoła ojca Tadeusza Rydzyka. Oto pełna lista:

  1. Akademia Ignatianum w Krakowie,
  2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  3. Katolicki Uniwersytet Lubelski,
  4. Uniwersytet Szczeciński,
  5. Uniwersytet Wrocławski,
  6. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (Toruń),
  7. Collegium Intermarium w Warszawie,
  8. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

– Do tych właśnie uczelni MEiN skierowało pismo dotyczące zamiaru zlecenia realizacji kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli i możliwości uruchomienia takich studiów przez uczelnię. Ministerstwo interesował jedynie koszt uruchomienia takich studiów dla grupy liczącej 25 uczestników. Studia mają być bezpłatne dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje. Nie są znane koszty uruchomienia takich zleconych studiów – Ministerstwo nie chce ujawnić zaplanowanej kwoty na ten cel – podaje posłanka Matysiak na swojej stronie internetowej.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca