UJ nie zaprosił Razem Małopolska, bo ma zbyt małe poparcie

Uniwersytet Jagielloński / fot. Foter

„Uniwersytet Jagielloński postanowił sam zdecydować jakie siły polityczne mają prawo się wypowiedzieć a jakie nie, komu głos w debacie przysługuje a komu nie, kto zasługuje na miejsce przy demokratycznym stole a kto nie. To nie jest Europa obywatelska, to jest zgoda na praktyki politycznej oligarchii” – krytykuje Razem Małopolska.

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przygotował debatę, w której wzięli udział przedstawiciele Koalicji Europejskiej, Kukiz’15 oraz Wiosny. Podczas wydarzenia obecni byli: Maciej Gdula i Lilija Twardosz z Wiosny, Adam Jarubas wraz z Różą Thun i Andrzejek Szejną z Koalicji Europejskiej oraz Bawer Aondo-Akaa i Paweł Kukiz-Szczuciński z Kukiz’15.

Na debacie nie pojawili się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Razem Małopolska czy Konfederacji KORWiN-Braun-Liroy-Narodowcy. Kandydaci PiS nie odpowiedzieli na zaproszenie.

Razem Małopolska na fanpage’u informuje, że wysłała maila do organizatorów debaty, w którym wyraziła gotowość do wzięcia udziału w wydarzeniu. Kandydaci otrzymali odpowiedź, że na debatę zostały zaproszone tylko partie, które przekroczyły w sondażach z marca i kwietnia 5% poparcia.

„Jest nam po ludzku wstyd, że dzieje się to wszystko na Uniwersytecie Jagiellońskim, instytucji, która nie należy ani do Rektora, ani do dziekanów, ani do partii politycznych z którymi sympatyzują. Paragraf III Statutu UJ mówi wprost: Uniwersytet jest dobrem Narodu. Uniwersytet Jagielloński należy zatem do społeczeństwa polskiego i jemu powinien przede wszystkim służyć” – możemy przeczytać na profilu Razem Małopolska.

Internauci są oburzeni sytuacją i popierają Razem Małopolska. Twierdzą, że jest to „kpina z demokracji” czy „wstyd”. Niektórzy wręcz doszukują się zakulisowych działań bardziej wpływowych komitetów wyborczych, które chcą wykreślić ze świadomości wyborców mniejsze ugrupowania.

„Mając na uwadze fakt, że sytuacja w której przestrzeń Uniwersytety Jagiellońskiego traktowana jest po raz kolejny w trakcie tej kampanii wyborczej w sposób stronniczy i uznaniowy, zwracamy się z apelem do Jego Magnificencji Rektora UJ oraz Senatu UJ z apelem o zakończenie praktyk mających znamiona politycznego zaangażowania i wypracowanie przejrzystych zasad, na podstawie których Uniwersytet będzie mógł pełnić swoją misję wobec całego społeczeństwa, a nie tylko wobec wpływowych koterii” – apeluje Razem Małopolska.

Link do pełnego wpisu Razem Małopolska znajdziecie tutaj.

Czekamy na oficjalny komentarz Uniwersytetu Jagiellońskiego w tej sprawie.

Zobacz także