Ukraińcy opanują Rynek Główny w Krakowie. Jutro ich święto

– Ten dzień będzie wyjątkowy dla nas wszystkich, ponieważ pokażemy Krakowowi, Polsce i turystom z całego świata współczesną, postępującą, utalentowaną, hojną i życzliwą Ukrainę” – mówi Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Oleg Mandiuk. W piątek na Rynku Głównym odbędzie się międzynarodowy “Art-Piknik” poświęcony Dniu Niepodległości Ukrainy.

Celem projektu jest pokazanie cudzoziemcom Ukrainy jako państwo zarówno tradycyjne, jak i współczesne.

Z tej okazji organizatorzy zaprosili do udziału zespół międzynarodowy, który składa się z różnych organizacji społecznych, wykonawców muzycznych (znanych i początkujących), mistrzów sztuki stosowanej, aktywistów, fundacji charytatywnych, malarzy, ideowych inspiratorów, projektów, które rozwijają społeczeństwo, wykładowców i po prostu nieobojętnych i kochających Ukrainę osób.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00.

Dla gości organizatorzy przygotowali bogaty i różnorodny program: pokaz współczesnej wyszywanki od “Folk moda”, wystąpienie zespołu dziecięcego “Suzirja”, bandów muzycznych “Fajw Kapela”, “SEMMAR”, “GO-A”, “Gapoczka”, “Kwarta Lwowska” i innych.

W tym czasie w różnych miejscach Rynku Głównego będą miały miejsce warsztaty oraz wykłady, które przeprowadzą przedstawiciele Narodowego Muzeum Historii Ukrainy. Tutaj goście nauczą się techniki ornamentu trypilskiego, produkowania monet z trójzębem czy też robienia tradycyjnej zabawki ukraińskiej z gliny – ptaszka-gwizdka.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu będą przeznaczone specjalne miejsca, gdzie na dzieci będą czekać animacje, bajkoterapia i wiele innego.

Podczas “Art-Pikniku” goście święta będą również mogli zapoznać się z pracami finalistów Ogólnoukraińskiego Konkursu Rysunku Dziecięcego. Tutaj zostanie przedstawionych 150 prac, wybranych przez wykwalifikowanych jurorów.

– Jest to unikatowa możliwość zobaczyć Ukrainę oczami dzieci, które mieszają w jej przeróżnych regionach i przeżywają dzisiejsze wydarzenia poprzez sztukę – mówi założycielka “Art-Pikniku”, Slava Frolova.

Nie mniej ważną częścią święta stanie się kids market “Fajna dziecięca tłoka” – przestrzeń, w której dzieciaki będą mogły ze sobą porozmawiać, wymienić się doświadczeniem, zainspirować się swoją różnorodnością i zrobić coś dobrego, inwestując część zarobionych funduszy w pomoc rodzinom żołnierzy, którzy polegli w operacji antyterrorystycznej na Ukrainie.

Jesteśmy przekonani, że każdy gość, bez względu na wiek, zainteresowania, zdolności, znajdzie takie miejsce na pikniku, gdzie będzie można odkryć swój talent, czegoś się nauczyć, pomóc innym, miło się zabawić, poznać nowych ludzi lub po prostu posłuchać dobrej muzyki. Udział w “Art-Pikniku” jest bezpłatny.

Link do wydarzenia w sieciach społecznościowych: https://www.facebook.com/events/212835749315401/.

(ip)

fot. pixabay

Zobacz także