Jak ułożyć kostkę Rubika w kilka sekund? Pokażą to na Politechnice Krakowskiej

Pixabay

Próbę ustanowienia nowego rekordu w recytacji rozwinięcia liczby π (Pi) podejmą w środę (14 marca) uczestnicy konkursu towarzyszącego obchodom Dnia Liczby Pi na Politechnice Krakowskiej. Do rywalizacji  zgłosili się zawodnicy, którzy deklarują znajomość nawet kilku tysięcy cyfr po przecinku.

Oprócz konkursu recytacji rozwinięcia liczby Pi w środę na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki PK przy ul. Podchorążych 1 w Krakowie zaplanowano także rywalizację w układaniu kostki Rubika na czas, prezentacje kół naukowych, otwarty wykład oraz degustację ciasta „Pi Pie”. Wstęp na wydarzenie otwarty!

Święto liczby Pi (3,14),  najsłynniejszej liczby niewymiernej w matematyce, obchodzone jest na całym świecie 14 marca.

– Na Politechnice Krakowskiej od kilku lat odbywa się w tym dniu bicie rekordu w recytacji rozwinięcia liczby Pi. Obecny rekord – 1954 cyfry po przecinku – ustanowił w 2014 r. student PK Dawid Wójcik. W tym roku wśród zgłoszonych już uczestników rywalizacji są tacy, którzy deklarują atak na ten wynik i to z ambitnym planem pobicia go w zwielokrotnionej formie – mówi nam Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

Zapowiada się, że także  w konkursie układania kostki Rubika na czas nie zabraknie profesjonalistów z sekundowymi osiągnięciami. Do obu konkursów można się  jeszcze zgłaszać mailowo (na adres: kontakt@dzienliczbypi.pl), możliwe będzie także zgłoszenie osobiste w trakcie wydarzenia.

Początek konkursów o godz. 14.40, wcześniej w programie Dnia Liczby Pi na Politechnice Krakowskiej otwarty wykład oraz sesja studenckich kół naukowych Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki PK.

 

(ip)

fot. Pixabay

Zobacz także