UJ gorszy niż przed rokiem

Uniwersytet Jagielloński leci w dół w zestawieniu najlepszych uczelni świata. Krakowska uczelnia znalazła się dopiero w ostatniej setce tzw. rankingu szanghajskiego. To wynik zdecydowanie gorszy niż w ubiegłym roku, ale i mimo tego UJ został oceniony lepiej niż jego największy rywal – Uniwersytet Warszawski.

Academic Ranking of World Universities, to ranking 500 najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Przy ostatecznej ocenie brane są pod uwagę takie czynniki jak: liczba absolwentów i pracowników, którzy zdobyli Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa. Przy tworzeniu rankingu liczy się również liczba publikacji autorstwa studentów lub kadry akademickiej w takich tytułach jak „Nature”, czy „Science”.

W ubiegłych latach Uniwersytet Jagielloński był plasowany w czwartej setce zestawienia, na miejscach 301-400 plasowano Uniwersytet Warszawski. Okazuje się jednak, że przez rok polskie uczelnie zostały w tyle i spadły na szary koniec zestawienia pomiędzy pozycje 401-500.

Najlepszy – podobnie, jak przed rokiem, okazał się Harvard, który zajął pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Stanford, a na trzecim Uniwersytet Kalifornii, Berkley. Pierwszą dziesiątkę zdominowały amerykańskie uczelnie, które mają w niej aż ośmiu swoich przedstawicieli. Spoza USA do czołowej dziesiątki zdołały dostać się tylko Cambridge oraz Oxford.

Ranking przygotowują uczeni z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. Pod lupę branych jest tysiąc uniwersytetów z całego świata, ranking dotyczy najlepszych 500 z nich.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie