Słońce grzeje, ale za chwilę może zagrzmieć! I sypnąć gradem

Dziś w Krakowie upał doskwiera i… zapowiada się na burzę. Jest nawet ostrzeżeniem synoptyków przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Prognozy pogody dla naszego regionu przewidują burze, którym miejscami będą towarzyszyć umiarkowane i silne opady deszczu – od 20 do 30 mm. Możliwe są również porywy wiatru do 70 km/h, a miejscami może spaść grad. Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje do godz. 22.30. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Nadal – do piątku, 19 sierpnia 2022 – obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia w sprawie upałów. Wedle prognoz IMGW temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 32 st. C, a w piątek, 19 sierpnia – nawet do 33 st. C.

Jak przetrwać upały?
Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet trzy litry wody dziennie.

Najnowsze

Co w Krakowie