Uratują Kraków przed pyłem. Jutro początek akcji

Są odporne na spaliny, zatrzymują smog i produkują tlen – takie „maszyny życia” staną na Alejach Trzech Wieszczów. Jutro rozpocznie się akcja nasadzeń krzewów w tamtym rejonie miasta. W sumie zostanie posadzonych blisko dwa tysiące krzewów. Wszyscy chętni do pomocy mogą przyjść przed Kino Kijów w czwartek o godzinie 12.

Prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej akcja, oprócz poprawy estetyki Alei Trzech Wieszczów, ma również skutecznie pomóc w walce ze smogiem. Krzewy, takie jak cisy czy berberysy, charakteryzują wysoką odpornością na spaliny samochodowe oraz przemysłowe zanieczyszczenia powietrza.

– Posadzone w pasach drogowych działają jak filtry zatrzymujące zanieczyszczenia – pyły osadzają się na szorstkiej powierzchni liści oraz są dodatkowo zatrzymywane przez znajdujące się na liściach lub pędach włoski – wyjaśniają urzędnicy z ZZM.

W 2016 roku ZZM zasadzi łącznie 100 tys. krzewów, tworzących pasy pyłochwytne. To ważne, bo już 1 hektar terenów zielonych zużywa ok. 300 do 340 kg CO2 i wydziela do atmosfery ok. 200 do 280 kg tlenu. Absorbuje też ok. 1,5 do 3 ton zanieczyszczeń mechanicznych. Jak wykazały badania na terenie Warszawy, na 1 ha trawnika parkowego gromadzi się od 1,5 do 2,5 ton pyłu w ciągu roku, a trawnika przyulicznego od 2,6 do 5,0 ton pyłu rocznie.

Zdrowe, wysokie na 10 m drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie. Człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają więc potrzeby jednej osoby.

(ip)

fot. Google Maps

Zobacz także