Urzędnicy robią prezent złodziejom!

– Urzędnicy chyba nie wyobrażają sobie jaki robią prezent złodziejom samochodu. Złodzieje powinni kupić kwiaty i podziękować – mówi nam były złodziej aut. Sprawa dotyczy nowej organizacji ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży. Mieszkańcy, którzy będą chcieli poruszać się między wyznaczonymi strefami, muszą posiadać specjalny identyfikator. A to raj dla złodziei.

Wzór wjazdówki dla mieszkańców stref
Wzór wjazdówki dla mieszkańców stref

Na każdej z wjazdówek, oprócz numeru rejestracyjnego pojazdu, znajdzie się również nazwa ulicy, przy której mieszkamy. Zdaniem Krzysztofa, pracownika jednej z krakowskich firm zajmujących się zabezpieczeniami, a w przeszłości karanego za kradzieże samochodów, takie wjazdówki za szybą samochodów, to ułatwienie dla złodziei.

– Złodzieje, wbrew pozorom, nie kradną, co popadnie. Większość robi polowanie i rozpoznanie. Najpierw wybiera się interesujący nas samochód, potem go namierza i kradnie – tłumaczy nam Krzysztof.

 

Bez wjazdówki ani rusz

Wjazdówki, które będzie można odbierać w siedzibie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz pobrać ze strony ZIKiTu i wydrukować w domu, mają posiadać wszyscy kierowcy poruszający się w czasie Światowych Dni Młodzieży po mieście. Na czas ŚDM, Kraków zostanie bowiem podzielony na specjalne strefy ograniczonego ruchu. Bez wjazdówki określającej miejsce naszego zamieszkania, nie będziemy mieli prawa przekroczyć granicy stref, a więc np. przejechać z Kurdwanowa do Prądnika Białego.

Osoby spoza Krakowa, ale pracujące na terenie jednej z wyznaczonych stref również będą zobowiązani do posiadania specjalnej wjazdówki, która będzie musiała zawierać adres oraz nazwę firmy, pieczątkę i podpis właściciela firmy. Warto pamiętać jednak, że dojazdy do pracy w większości stref będą możliwe tylko do godziny 10 rano! W niektórych strefach jak np. Łagiewniki, pracownicy będą mogli dojeżdżać do pracy tylko do godz. 8, po tym czasie wjazd nie będzie możliwy.

Osobne identyfikatory będą przeznaczona dla osób zmierzających np. do lekarza czy do szpitala. W przypadku osób, które mają umówione wizyty u specjalistów, sama wjazdówka nie wystarczy – o celu i konieczności podróży trzeba będzie przekonać policjanta pilnującego granicy strefy ograniczonego ruchu.

Do domu przez szlaban

Mapka ilustrująca podział na strefy ograniczonego ruchu
Mapka ilustrująca podział na strefy ograniczonego ruchu

Wjazdówki będą musieli posiadać także mieszkańcy stref ograniczonego ruchu. Za przednią szybą samochodu trzeba będzie umieścić identyfikator z literką „M” – dla mieszkańców. Oprócz numeru rejestracyjnego musi znaleźć się tam również obszar lub strefa ograniczenia ruchu, w której mieszkamy i ulica, przy której znajduje się nasz dom, lub blok mieszkalny.

– Urzędnicy chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego jak wielkie to ułatwienie dla złodziei samochodów. Gdybym był złodziejem, to już dziś zakupiłbym gruby zeszyt i zrobił sobie bazę pojazdów, które mogą mnie lub potencjalnego klienta interesować. Często złodzieje wypatrują samochodów na parkingach czy w okolicy galerii handlowych, a następnie namierzają, czyli po prostu śledzą auto, by dowiedzieć się, gdzie najczęściej jest parkowane – tłumaczy pracownik firmy zajmującej się zabezpieczeniami. – W obecnej sytuacji wystarczy spisać adresy ulic albo po prostu zrobić zdjęcie komórką i wiemy, gdzie zazwyczaj przebywa interesujący nas pojazd. Niektórzy mogą to bagatelizować, ale to ogromne ułatwienie – dodaje.

Problematyczny wynajem

Dodatkowe utrudnienie może dotyczyć osób, które jedynie wynajmują mieszkanie bądź nie posiadają meldunku w miejscu swojego zamieszkania. – Mieszkam u żony, ale nie jestem zameldowany i nie mam żadnego papieru potwierdzającego, że tu znajduje się mu dom. W ZIKiT usłyszałem, żebym skontaktował się za parę dni – tłumaczy Jakub Moś, mieszkaniec Ruczaju.

Osoby wynajmujące mieszkanie i chcące poruszać się pomiędzy strefami ograniczonego ruchu w czasie Światowych Dni Młodzieży będą musiały posiadać przy sobie umowę najmu, co jednak jeśli w mieszkaniu jest kilku lokatorów, a umowa jest podpisana na jedną osobę? Nie wiadomo, bo na ostatnim spotkaniu przedstawicieli Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu z organizatorami ŚDM oraz radnymi Krakowa, urzędnicy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie. Przekonywali jednak, że pracują nad rozwiązaniem tego problemu, choć nie wiadomo kiedy ono nastąpi.

Więcej praktycznych informacji dot. organizacji ruchu w czasie Światowych Dni Młodzieży, można znaleźć tutaj.

(pt)

fot. Alicja Michalik via sxc.hu

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie