Urzędnicy się ugięli. Rynek dla ciężarówek!

Jeszcze w tym miesiącu wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie wjazdu na płytę Rynku Głównego w Krakowie. Urzędnicy po kolejnych konsultacjach z restauratorami i mieszkańcami przygotowali nową koncepcję zmian. Zamiast restrykcyjnych zmian będą jednak tylko kosmetyczne korekty. Ciężarówki wciąż będą mogły wjeżdżać do zabytkowego centrum. 

Początkowo przepisy mówiły o wprowadzeniu całkowitego zakazu wjazdu na rynek samochodów dostawczych lub skróceniu godzin dostaw do godziny 8. Przeciwko takim zapisom protestowali jednak okoliczni restauratorzy i sklepikarze, którzy straciliby możliwość codziennego pozyskiwania świeżych towarów. Urzędnicy zdecydowali więc o wycofaniu swojego pomysłu co oznacza, że dostawcy nadal będą mogli korzystać z możliwości wjazdu do centrum do godziny 10.

Autorzy projektu zmian planowali również ograniczenie masy pojazdów, które mogą korzystać z płyty Rynku Głównego. Planowano wprowadzenie limitu 5 ton dla samochodów obsługujących imprezy kulturalne oraz realizujących dostawy towarów do restauracji i sklepów. I ten punkt zmian spotkał się jednak ze sprzeciwem, gdyż wymagałoby to zmniejszenia możliwości transportowych pojazdów i mogłoby doprowadzić do podwyższenia kosztów dostaw.

Ostatecznie jednak udało się dojść do porozumienia, które zakłada możliwość wjazdu pojazdów o dopuszczalnej masie 7,5 tony, podczas gdy do tej pory limit wynosił 10 ton. Dodatkowo organizatorzy imprez kulturalnych, które mają odbywać się na płycie Rynku Głównego oraz dostawcy wielkogabarytowi zostaną zobowiązani do wcześniejszego informowania o swojej obecności w centrum miasta. Takie rozwiązanie ma pozwolić na lepsze kontrolowanie i wykrywanie ewentualnych usterek, takich jak zniszczenie kostki brukowej lub uszkodzenie systemu melioracji Rynku Głównego.

(pt)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie