„Uwaga” TVN o tajemniczej firmie w Skawinie. Niebezpieczne odpady, prokuratura bezradna

Co się dzieje na terenie byłej Huty Aluminium w Skawinie? Mieszkańcy podkrakowskiej miejscowości od dawna mieli podejrzenia dotyczące działalności firmy Clif. Reporterzy „Uwaga” TVN odsłaniają szokującą prawdę.

Troje reporterów TVN śledziło ciężarówki, które wyjeżdżały z firmy Clif. To potentat na małopolskim rynku zbierania odpadów niebezpiecznych. Z ostatnich danych wynika, że roczne przychody spółki to około 12 milionów złotych. Odpady zwożone są z zakładów zbrojeniowych, hut a także od producentów farb i lakierów. Problemy związane z firmą rozpoczęły się już osiem lat temu. Wtedy mieściła się w podkrakowskich Niepołomicach.

Wyrzuceni z Niepołomic

– Składowano w tym miejscu niebezpieczne odpady. W 2012 roku 50 jednostek straży pożarnej gasiło tu pożar. Beczki fruwały na wysokość kilkuset metrów. Było duże zagrożenie skażenia całego terenu, zagrożenie dla mieszkańców – wspomina Marek Burda, mieszkaniec Niepołomic.

Prokuratura umorzyła sprawę pożaru. Niepołomice wykupiły od przedsiębiorstwa tereny a spółka przeniosła się do Skawiny. W ciągu 2,5 roku działalności na jej terenie wybuchły dwa pożary. Po ostatnim okazało się, że firma bez zezwolenia miesza groźne odpady. Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska wydał decyzję o wstrzymaniu działalności spółki. Prawnicy Clifa złożyli jednak odwołanie do sądu a ten wstrzymał wykonanie decyzji.

Toksyczne śmieci

– Każda kontrola w tej spółce kończyła się protokołem, w którym wymienione były nieprawidłowości. Po każdej kontroli, kierowaliśmy też wniosek do sądu o ukaranie, albo kierowaliśmy wniosek do prokuratury o ściganie. Ta spółka nie postępuje zgodnie z pozwoleniami – mówi Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Reporterzy TVN już trzy lata temu zaczęli śledzić ciężarówki wyjeżdżające z firmy Clif. Według dokumentów były to niegroźne odpady z budowy. W rzeczywistości przewożono zawierające lakiery i benzynę toksyczne substancje. W nocy ciężarówki pozbyły się ładunku wysypując odpady do wykopu na terenie należącym do gminy Zabrze. Inspekcja środowiska zawiadomiła prokuraturę informując o zagrożeniu. Ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa.

Teraz śledztwo „Uwagi” zostało wznowione. Dziś wieczorem w TVN pełna wersja programu.

(wm, TVN)

fot. Uwaga TVN

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie