Strach się bać! W okolicy Akademii Górniczo-Hutniczej staną inteligentne latarnie. Nowoczesne lampy to nowatorski projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, z którego skorzystają krakowianie.
O co chodzi? Latarnie korzystać będą z odpowiednich algorytmów, które podpowiedzą im, z jaką mocą powinny świecić.
– Ideą tego projektu jest opracowanie systemu oświetlenia i odpowiednich algorytmów, które będą w stanie dostosować się do np. natężenia ruchu, warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego (np. reklamy, księżyc). Obecnie natężenie oświetlenia nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia – mówi Władysław Reczyński z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
W sumie będzie to 3766 punktów świetlnych zlokalizowanych w rejonie AGH, ale dostępnych dla mieszkańców na terenie Krowodrzy i Śródmieścia.
Co za tym idzie? Przechadzając się w okolicy AGH musimy pamiętać, że nad naszymi głowami wiszą inteligentne bestie, które wiedzą pewnie nie tylko, z jaką mocą świecić. Wystarczy przerobić nieco algorytm, a rozwiążą za nas krzyżówkę, odpowiedzą na pytanie o sens życia, a w przypływie elektronicznej ambicji pokonają nas w „1 z 10”.
Na razie jednak, latarnie skupią się na swoim zadaniu i będą oświecać krakowskie ulice.
Realizacja projektu przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2. Wykonanie kosztować będzie 8 mln zł, z czego połowa tej kwoty pochodzić będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład uczelni to 1,5 mln zł.
(mm, ZIKiT)
fot. Pavlo Petrenko via Foter.com