Uważajcie! Oszuści rozsyłają maile do naszych skrzynek. Są łudząco podobne do…

fot. Pixabay

„UWAGA na maile z podpisem ZUS. Oszuści znów zaatakowali” – takiego maila otrzymaliśmy od Anny Szaniawskiej, regionalnej rzecznik ZUS w Małopolsce. Wygląda na to, że sprawa jest poważna.

„Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach klientów ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła maili do swoich klientów” – ostrzega Szaniawska.

W poniedziałek rano do Zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wyglądają te fałszywe wiadomości? W temacie wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

„Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową: – informuje Szaniawska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

ZUS ostrzega również, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Jeśli masz wątpliwości w sprawie korespondencji z ZUS, możesz zadzwonić do Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej. Telefon: 22 560 16 00.

jk 

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

 

Zobacz także