Uważajcie! Policja zapowiada „drogowy Armagedon”

Skoro nawet policjanci używają tak mocnych sformułowań, to coś rzeczywiście musi być na rzeczy. Tym razem funkcjonariusze przestrzegają przed okresem, gdy gwałtownie rośnie liczba wypadków śmiertelnych.

Powód? Zmiana pogody i wysyp na drogach rowerów, motocykli oraz motorowerów. Policja przestrzega również, że w wyniku wypadków rośnie liczba młodych kalek.

„To ofiary bezmyślnych miłośników motoryzacji” – informuje policja.

„Na ten ‘drogowy Armagedon’ jest skuteczne antidotum. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nie tylko wyjechać, ale i szczęśliwie powrócić” – dodają funkcjonariusze i przedstawiają swoje rady:

Rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści!

Przypomina się, że podczas skręcania na drodze należy właściwie ustawić rower, motorower  lub motocykl i odpowiednio wcześnie oraz zrozumiale dla innych użytkowników, zasygnalizować planowany manewr, poprzez używanie kierunkowskazów, a w przypadku ich braku – wyciągniętą ręką. Koniecznie wcześniej należy upewnić się przez spoglądanie do lusterek oraz obracanie głowy w bok, o możliwości bezpiecznego przeprowadzenia manewru.

Wyprzedzanie pojazdów skręcających w lewo odbywa się z prawej strony, dlatego bacznie obserwujcie drogę, przyglądając się dokładnie na zamiary kierowców pojazdów znajdujących się z przodu. Pamiętajcie, że wraz z Wami  wkrótce na drogi  wyjadą  pojazdy rolnicze, nie zawsze sprawne. Zbliżając się do nich zwiększcie uwagę, aby uniknąć zagrożenia z ich strony. Używajcie kasków ochronnych.

Rowerzyści i motorowerzyści! Na drogach o dużym natężeniu ruchu korzystajcie, w miarę możliwości, z pobocza – oczywiście pod warunkiem, że jest ono do tego przystosowane (np. na drogach krajowych) i nie utrudni to ruchu pieszym.

Motocykliści!

Nie ryzykujcie i pamiętajcie, że droga to nie miejsce do prowadzania eksperymentów z prędkością. Prędkość bezpieczna to prędkość dopasowana do posiadanych umiejętności, nie większa niż określona administracyjnie i przede wszystkim – odpowiednio dobrana do zmieniających się warunków drogowych. Nie wyprzedzajcie na zakrętach i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, gdyż  z drugiej strony w każdej chwili może nadjechać inny pojazd. Dokładnie „czytajcie drogę”, w szczególności informacje o zbliżaniu się do przejść dla pieszych. Jeśli nie widzicie przejścia w całości, nie zakładajcie, że nie porusza się po nim pieszy. 

Kierowcy samochodów ciężarowych i jednośladów!

Przy wymijaniu  zwiększcie odstęp na tyle, aby powstający podmuch wiatru podczas ruchu samochodu ciężarowego  nie przewrócił rowerzysty, motorowerzysty lub motocyklisty. Kierowcy pojazdów o dużych gabarytach!

Utrzymujcie co najmniej 1 metrowy odstęp  od wyprzedzanych pojazdów jednośladowych,     a w razie niekorzystnych warunków powstrzymajcie się od wyprzedzania, nie spychajcie rowerzystów do rowu. 

Kierowcy samochodów osobowych oraz ciężarowych!

Przed skręceniem w lewo, bądź w prawo, ze szczególną starannością upewnijcie się, czy nie przejeżdża obok Was rowerzysta, gdyż może się okazać, że właśnie znajduje się obok pojazdu  i  niekoniecznie chce się poruszać  w tym samym kierunku.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego!

Zawsze zachowujcie ostrożność, a w niektórych sytuacjach szczególną ostrożność, która jest niezaprzeczalnym gwarantem bezpieczeństwa w ruchu drogowym!

kj

zdjęcie tytułowe / fot. KWP Kraków

Najnowsze

Co w Krakowie