Virtuti Militari to nie dekoracja

fot. Wikipedia

– W epoce PRL za nielegalne noszenie przez cywilów wojskowych butów lub kurtek bez żadnych oznaczeń można było trafić do więzienia, w III Rzeczypospolitej bezkarne jest zaś przypinanie sobie do piersi Virtuti Militari – pisze dla KRKnews dr Jerzy Bukowski*.

Kolega opowiedział mi dzisiaj o zdarzeniu, którego był aktywnym świadkiem w Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada. Wśród maszerującego w Krakowie z Wawelu do Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki tłumu zobaczył 20-latka, który do przedwojennego munduru wojskowego przypiął Order Krzyża Wojennego Virtuti Militari.

            Podszedł do niego i spytał ironicznie:

            – Czy pan dostał to odznaczenie za szarżę pod Rokitną, czy za obronę Warszawy w 1920 roku?

            – Nie, kupiłem pod halą targową na Grzegórzkach – odpowiedział bez śladu zażenowania ów młodzian.

            Kolega jest człowiekiem starej daty, czułym na punkcie zasad, więc znalazł najbliższego oficera Żandarmerii Wojskowej i  zapytał go, czy nie jest wskazana interwencja w sytuacji jawnego znieważania jest orderu, który dostawali bohaterowie narażający życie w obronie Ojczyzny. Młody porucznik nie bardzo wiedział, jak zareagować, ale nie kwapił się do podjęcia interwencji.

            Bardzo mnie to zasmuciło, ponieważ ordery państwowe są prawnie chronione, a więc karane powinno być używanie ich przez osoby nieuprawnione jako dekoracji, nawet w dobrej intencji. W epoce PRL za nielegalne noszenie przez cywilów wojskowych butów lub kurtek bez żadnych oznaczeń można było trafić do więzienia, w III Rzeczypospolitej bezkarne jest zaś przypinanie sobie do piersi Virtuti Militari. Trzeba z tym jak najszybciej skończyć.

            Jerzy Bukowski

fot. Wikipedia

* dr Jerzy Bukowski – Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, publicysta, filozof i bloger.

Zobacz także