Volvo wjeżdża do Krakowa. 12 autobusów, które nie kurzą na przystankach

fot. Volvo Bus Corporation

Kolejny krok do przodu. Kraków zakupił 12 autobusów hybrydowych marki Volvo. Nowe pojazdy trafią do Krakowa za siedem miesięcy.

Autobusy mają ciekawą cechę, którą z pewnością docenią osoby oczekujące na przystankach. Podczas ruszania przegubowe, miejskie autobusy hybrydowe Volvo 7900 Hybrid będą zasilane energią elektryczną i dopiero po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h zacznie działać silnik diesla. Odjeżdżając z przystanku nie zostawią więc za sobą chmury gryzącego dymu.

Każdy z nowych pojazdów będzie wyposażony w klimatyzację, monitoring wnętrza i otoczenia zewnętrznego, nowoczesny system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej oraz automat biletowy obsługujący transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. W przestrzeni pasażerskiej zostaną również zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Autobusy będą w pełni przyjazne dla osób niepełnosprawnych poprzez zastosowane platformy wjazdowej dla wózka inwalidzkiego. Przyciski w pojazdach oznaczone napisami w alfabecie Braille’a oraz wypukłymi piktogramami umożliwią obsługę osobom z dysfunkcją wzroku. Poręcze pionowe oraz progi wejściowe drzwi autobusowych wyposażone będą w specjalne oświetlenie ledowe.

– Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim – dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach, emituje mniej zanieczyszczeń, zużywa mniej paliwa, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Jego eksploatacja jest też tańsza – mówi Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i kraje bałtyckie.

Autobusy hybrydowe Volvo dla Krakowa zostaną w całości wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo, gdzie produkowane są seryjnie od 2010 roku.

Wartość 12 autobusów hybrydowych to 24 948 000 zł netto. Ich zakup jest elementem projektu unijnego, dzięki któremu do Krakowa trafi 78 ekologicznych pojazdów (projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). W ubiegłym tygodniu MPK SA w Krakowie podpisało już umowy na dostawy 66 nowych ekologicznych autobusów w ramach tego zadania. W sumie tylko w tym roku krakowski przewoźnik zaplanował dostawy prawie 160 autobusów.

(wm, krakow.pl)

fot. Volvo Bus Corporation

Zobacz także