W Balicach powitano 5 milionowego pasażera

Port lotniczy Kraków-Balice obsłużył minionej soboty pięciomilionowego pasażera w tym roku. Jeszcze nigdy w historii małopolskiego lotniska nie udało się tego dokonać tak szybko. Tegoroczny wynik przebił osiągnięcie z 2019 roku, kiedy pięciomilionowego podróżnego powitano w sierpniu. Przed rokiem oraz w 2018 roku ten poziom został przekroczony we wrześniu, natomiast w 2017 roku dopiero w listopadzie.

„W sobotę 22 lipca powitaliśmy symbolicznie 5 milionowego pasażera. Sezon Lato 2023 na krakowskim lotnisku pokazuje dynamikę odbudowującej się siatki połączeń, a skala ruchu pasażerskiego wraca do czasów sprzed pandemii. Poziom 5 milionów obsłużonych pasażerów odnotowaliśmy po raz piąty w historii lotniska, a wynik ten został osiągnięty najszybciej w skali danego roku. Zapraszamy do Krakowa i Małopolski.” – powiedział Radosław Włoszek ,prezes zarządu Kraków Airport.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym. W 2022 r. port obsłużył blisko 7,4 mln pasażerów; był to drugi wynik w historii lotniska. Rekord na poziomie 8,4 mln podróżnych ustanowiono w ostatnim przed pandemią 2019 r.

W obowiązującym letnim rozkładzie lotów przewoźnicy operujący z krakowskiego lotniska oferują 145 połączeń do 107 miast w 33 krajach.

W czerwcu lotnisko obsłużyło rekordowe liczbę  867 403 pasażerów. Wynik uzyskany w szóstym miesiącu 2023 roku był o 16 proc. wyższy w odniesieniu do osiągniętego w tym samym okresie 2019 roku. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku był natomiast lepszy o 21 proc.

Rekordowy czerwiec w Kraków Airport. Tylu pasażerów nigdy nie widziano

Jarek Strzeboński 

Najnowsze

Co w Krakowie