W centrum Krakowa ma być teraz bezpieczniej

Na Rynku otwarto siedzibę pomocniczą Komisariatu I Stare Miasto

– Taki punkt musi być w centrum miasta. Tutaj odbywa się wiele imprez masowych, które wymagają obstawy i ochrony. To naprawdę jest potrzebne – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

– Nie wyobrażam sobie miasta bez obecności podstawowych służb w ścisłym centrum. Taką rolę pełni ten obiekt, który nazywamy siedzibą pomocniczą Komisariatu I Stare Miasto. Muszę przyznać, że trochę to trwało. Jesteśmy w centrum, gdzie większość obiektów to zabytki. Stąd skomplikowane procedury, czasochłonne i wymagające większych środków finansowych – informuje Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Koszt wyremontowania całego obiektu wyniósł około 700 tys. złotych. Na zapleczu socjalnym dla pracowników znajduje się szatnia, toalety, a także zaopatrzenie informatyczne. W piwnicy znajduje się serwerownia. Policjanci podczas przerwy będą mogli spokojnie się posilić w pokoju śniadaniowym.

– Siedziba będzie spełniać rolę wysuniętego stanowiska dowodzenia w sytuacji, gdy jest wiele imprez i uroczystości, które odbywają się w dość dużych ilościach. Jest także dużo zgromadzeń publicznych, których nam w Krakowie nie brakuje. W tym obiekcie będzie również możliwość oglądu monitoringu wizyjnego, który bezpośrednio przylega do Rynku i pierwszej obwodnicy. W ten sposób można zapewnić bardzo dobry wgląd w rozwój sytuacji. Na pewno będzie to obiekt, który przyczyni się do bezpiecznego rejonu Rynku Głównego oraz okolic – opowiada Bogdan Klimek.

– Ludzie przychodzą też po informację, więc będzie to też taki punkt informacyjny, gdzie będą zawsze dyżurowały osoby znający angielski albo niemiecki, by można było się porozumieć – komentuje Jacek Majchrowski.

Just.

zdjęcia / fot. KRKnews

Najnowsze

Co w Krakowie