W centrum Krakowa powstaną kolejne wysokie bloki? „To budzi przerażenie”

fot. KRKnews

Dziś w Urzędzie Miasta może być gorąco! Mieszkańcy Osiedla Podwawelskiego w okolicach ul. Słomianej mają teraz „ogrodnik”, ale wkrótce mogą tam powstać wysokie bloki. Dziś pierwsze konsultacje w tej sprawie.

Od 21 listopada do publicznego wglądu wyłożony jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla Podwawelskiego. Mieszkańcy tymi planami – delikatnie mówiąc – nie są zachwyceni.

„Szczegółowa analiza dotycząca tego, co nam zaproponowano, budzi przerażenie!!! Tranzytowa droga pomiędzy ul. Kapelanka, ul. Słomianą do ul. Konopnickiej, wysoka zabudowa w miejscu, gdzie teraz jest „ogrodnik:, wysokie bloki za kościółkiem św. Bartłomieja” – wylicza zarząd „Osiedla Podwawelskiego”.

Mieszkańcy uważają, że teren jest coraz bardziej zabudowywany, przez co zostały zaburzone kanały wentylacyjne, a także występują problemy z kanalizacją i komunikacją.

„Jedynie nasza zdecydowana postawa i skuteczne działanie zmierzające do ograniczenia degradacji i dewastacji naszego osiedla przez obce podmioty umożliwią nam i naszym dzieciom dalsze, normalne zamieszkanie na naszym pięknym osiedlu” – pisze zarząd i prosi mieszkańców, by dziś stawili się na publicznej dyskusji w Urzędzie Miasta (godz. 16.30).

Z kolei na profilu facebookowym Dzielnica VIII Dębniki Kraków ludzie nawołują się do składania wniosków do planu zagospodarowania „Osiedle Podwawelskie”.

„Razem wywalczmy Park Podwawelski zamiast nowych bloków! […] należy wprowadzić do planu koncepcję Parku Podwawelskiego, który uchroni istniejące obszary zielone, przekształcając je w tereny zieleni urządzonej (ZP). Dodatkowo, osiedle należy chronić przed ruchem tranzytowym, uniemożliwiając powstanie nowych dróg lokalnych, które mają służyć nowej zabudowie. Na pozostałej części terenu należy wprowadzić rozwiązania TEMPO30 zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców” – napisano.

Tyle na razie dzieję się w internecie. Mieszkańcy zapowiadają jednak, że zjawią się również w Urzędzie Miasta i stawią czoła urzędnikom, a także zarzucą ich pismami. Obecność zapowiadają nawet ci, którzy nie do końca rozumieją o co chodzi.

„Kto się wybiera na dyskusję? Ja się wybieram, ale średnio znam się na planach zagospodarowania i nie wiem, czy będę się umiała w merytoryczny sposób zbuntować” – pisze jedna z mieszkanek.

Spotkanie dziś o godz. 16:30 w Urzędzie Rady Miasta.

jk

Zobacz także