W długi weekend tropikalne noce nadciągną do Krakowa. Temperatura nie spadnie poniżej 20°C

Do Krakowa nadciąga fala upałów. Oprócz temperatury powyżej 30 st. C najpewniej towarzyszyć jej będzie także tzw. tropikalna noc. Tak określamy w Polsce noce, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni C. Wówczas panująca całodobowa duchota utrudnia nam zaśnięcie i zregenerowanie organizmu. Synoptycy prognozują w Krakowie taką noc z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek.

Jeszcze kilka lat temu takie noce były wydarzeniem zupełnie wyjątkowym. O tropikalnej nocy mówimy wówczas, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C. Są to zjawiska bardzo rzadkie w Krakowie. Średnio noc tropikalna w naszym mieście pojawia raz na… pięć lat! Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że np. w Warszawie w latach 1951-2010 było takich nocy tylko siedemnaście.

Tropikalna noc w Krakowie nie będzie rekordowa, ale na tyle silna, by utrudnić nam zasypianie i regenerację przed kolejnym dniem pracy. Po ciepłej tropikalnej nocy, możemy być nadal niewyspani, zmęczeni i rozkojarzeni.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie