W II kwartale tego roku nie oddano w Krakowie ani jednego biurowca

W II kwartale 2023 roku w Krakowie  nie został oddany do użytku żaden projekt – podają eksperci firmy Knight Frank. Na koniec czerwca 2023 roku, w naszym mieście zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej pozostały na niezmienionym poziomie 1,75 mln mkw.

Pomimo „zastoju” Kraków utrzymał pozycję lidera w regionach. W I połowie roku deweloperzy zrealizowali w Krakowie projekty biurowe o powierzchni ponad 42,6 tys. mkw., co stanowiło blisko 37 proc. całkowitego wolumenu powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych. Największymi realizowanymi obecnie projektami są: Kreo (23 tys. mkw., Ghelamco Poland) oraz Mogilska 35 (13,5 tys, mkw., Warimpex), których oddanie do użytku planowane jest na II połowę roku.

 – Wciąż niestabilna sytuacja gospodarcza, rosnące koszty budowy i finansowania w połączeniu ze wzrostem współczynnika pustostanów mają niewątpliwy wpływ na decyzje deweloperów. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozpoczynaniu przez nich nowych projektów. Na koniec czerwca 2023 roku w Krakowie na etapie realizacji pozostawało jedynie 78 tys. mkw. powierzchni biurowej, co jest wynikiem około czterokrotnie mniejszym niż w latach sprzed pandemii. Wówczas w budowie obserwowaliśmy średnio 250-300 tys. mkw. – komentuje Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku, Knight Frank.

Patrycja Bliska 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie