W końcu przestanie straszyć? Zanosi się na przebudowę hotelu Cracovia!

fot. Zetpe0202 / wikimedia

To na razie tylko plany, ale trzymamy kciuki, by jak najszybciej udało się je zrealizować. Nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zapowiada, że w najbliższych latach chciałby przebudować hotel Cracovia!

– Wystawa poświęcona architekturze i designowi w Kamienicy Szołayskich, centrum edukacyjne w EUROPEUM i właśnie przebudowa hotelu Cracovia – to tylko niektóre z planów na nadchodzącą kadencję prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, który funkcję pełni od 3 stycznia.

Ekspozycje, biura, magazyny

– To wyróżnienie i zaszczyt. Muzea są skarbcami narodowej pamięci, które definiują naszą tożsamość, nie obawiając się mówić o rzeczach ważnych i fundamentalnych. Powinny to również być miejsca otwarte na współczesność, pokazujące, że dziedzictwo, którym dysponujemy, jest ciągle żywe. Chciałbym, żebyśmy w Muzeum Narodowym w Krakowie właśnie wokół jego historycznej kolekcji budowali przyszłość – mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski. 

Najgłośniejszą inwestycją MNK będzie przebudowa dawnego hotelu Cracovia, który został zakupiony w 2016 roku. Ma on być znów w pełni użytkowany i stać się integralną częścią MNK.

„W Cracovii stworzona zostanie przestrzeń nie tylko ekspozycyjna, ale także biurowa i magazynowa. Utrzymana zostanie możliwość komercyjnych wynajmów części powierzchni. Jednak zanim hotel odzyska dawny blask, konieczne są konsultacje konserwatorskie, przygotowanie ekspertyz technicznych, planu funkcjonalno-użytkowego, a także ogłoszenie konkursu architektonicznego” – informują urzędnicy.

Co jeszcze?

Istotne są też dalsze prace inwestycyjne w Muzeum Książąt Czartoryskich. Po udostępnieniu do zwiedzania pod koniec 2019 roku budynku Pałacu, w drugiej połowie 2020 roku zostanie otwarty Arsenał ze stałą galerią sztuki starożytnej. W dalszej perspektywie MNK czeka remont Klasztorka. Ważną kwestią jest także budowa Muzeum Wyspiańskiego i remont Gmachu Głównego. Wszystko będzie jednak uzależnione od pozyskania wystarczających na inwestycje funduszy.

Swoją dotychczasową funkcję zmieni w najbliższych latach Kamienica Szołayskich. To tam pojawią się wystawy poświęcone designowi i architekturze, które będą zapowiedzią przyszłego muzeum w Hotelu Cracovia.

Drugi oddział, który czekają zmiany, to Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM. W związku z otwarciem Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie również jest prezentowana kolekcja malarstwa europejskiego, dotychczasowy program wystawienniczy tego oddziału przestaje być unikatowy w ofercie MNK. Pokazywane dotąd w EUROPEUM dzieła będą eksponowane w innej formie, natomiast w budynku przy placu Sikorskiego powstanie centrum edukacji muzealnej.

Wystawy, ekspozycje…

Nieodłącznym elementem działalności muzeum są wystawy czasowe. Na lata 2021–2024 planowany jest cykl wystaw poświęconych historii polskiej nowoczesności. Jako pierwsza w murach MNK zagości ekspozycja odnosząca się do różnych koncepcji stylu narodowego, które powstały w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. W następnych latach będzie można zobaczyć wystawę sztuki i architektury II Rzeczpospolitej, a następnie ekspozycję poświęconą architekturze, wzornictwu i sztuce w czasach PRL. Cykl zamknie wystawa na temat współczesnych tendencji modernizacyjnych po 1989 roku.

W Muzeum Narodowym w Krakowie planowane są też ekspozycje monograficzne poświęcone najwybitniejszym polskim artystom: Janowi Matejce, Józefowi Chełmońskiemu czy Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. W planach dyrekcji jest również prezentacja wystaw zagranicznych, jednak ich organizacja uzależniona będzie od kosztów.

jk, krakow.pl

Zobacz także