W Krakowie będzie specjalne miejsce, gdzie można uczcić ofiary wojny w Ukrainie

Na Rakowicach w Krakowie zostanie wydzielone specjalne miejsce, gdzie będzie można zapalić znicze ku pamięci ofiar wojny w Ukrainie. Specjalna kwatera znajdzie się w części cmentarza przy ul. Prandoty.

1 i 2 listopada ukraińscy uchodźcy i krakowianie będą mogli symbolicznie oddać hołd wszystkim poległym w wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Kwatera zostanie specjalnie oznaczona, będzie tam także flaga ukraińska. I tabliczka z napisem: „W tym miejscu zapalić można znicz i złożyć kwiaty ku pamięci bliskich zmarłych rodzin ukraińskich, jak również oddać hołd wszystkim ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę.”

Fot. ZCK

To odpowiedź na inicjatywę obywatelską. Jakoś tydzień temu wpadłem na pomysł, że powinno być w Krakowie takie symboliczne miejsce – mówi Jakub Niewdana, pomysłodawca powstania kwatery, gdzie będzie można zapalić znicze i świeczki oraz położyć kwiaty. – W Krakowie mamy wielu obywateli Ukrainy, którzy nie mogą wrócić do ojczyzny, by odwiedzić groby swoich bliskich. To także zaproszenie obywateli Ukrainy do uczczenia Wszystkich Świętych w taki sposób, jak my to robimy – tłumaczył Jakub Niewdana.

Według Patrycji Ćwikły, rzeczniczki Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, wielu uchodźców przebywających w Krakowie pochodzi z zachodniej Ukrainy, którzy – podobnie jak Polacy – czczą zmarłych na początku listopada.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie