W Krakowie może dojść do takiej manifestacji jak w Kaliszu

Musisz przeczytać

W planach organizatorów wiecu w Kaliszu jest kolejna manifestacja, tym razem w Krakowie – informuje Rzeczpospolita w artykule „Rasiści idą na Kraków. Chcą zorganizować wiec jak w Kaliszu. Czy Rodacy Kamraci przejdą ulicami Kazimierza?

Jak podaje gazeta, Wojciech O. i Marcin O., organizatorzy wiecu w Kaliszu, powiedzieli o tym w sobotę w programie na YouTubie. Zapowiedzieli tam manifestację, która ma się odbyć pod hasłem „Na Kraków”. Po zarzutach za marsz w Kaliszu video zostało usunięte.

Dziennikarze „Rzeczpospolitej” zapytali Marcina O. o szczegóły. „Nie myśli pan chyba, że panu powiemy, co chcemy zrobić” – odpisał w wiadomości do Rzeczpospolitej. „Jednakowoż, poruszając pana nieskończoną wyobraźnię, widział pan, jak się w Kaliszu pali statut, czyli książka. W Krakowie mogłaby np. zapłonąć cała dzielnica! Np. Kazimierz (…) to tylko takie wizje, element scenariusza filmowego” – dodał Marcin O.

Manifestację w Kaliszu zorganizowali kilka dni temu Wojciech O i Marcin O, znani z internetu jako przywódcy „Rodaków Kamratów”. Podczas zgromadzenia spalono kopię „Statutu kaliskiego”, aktu prawnego nadanego Żydom w 1264 roku. Skandowano antysemickie hasła, w tym „śmierć Żydom”. Występował także Piotr R., który już kiedyś został skazany za spalenie kukły Żyda. W poniedziałek, cała trójka została zatrzymana i usłyszała zarzuty.

Zapowiedź manifestacji w Krakowie pojawiła się w internecie jeszcze przed postawieniem zarzutów za wiec w Kaliszu. Rzeczpospolita informuje też, że do Urzędu Miasta Krakowa „dotychczas nie wpłynęło zawiadomienie o zgromadzeniu, którego organizatorem miałby być Marcin O. lub Wojciech O. Dziennik zaznacza jednak, że organizacja manifestacji jest prawdopodobna, bo dotychczas nie wpłynęło zawiadomienie o zgromadzeniu, którego organizatorem miałby być Marcin O. lub Wojciech O.”

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca