W Krakowie nie ma nudy! Tutaj możecie wybrać się w weekend

Jak wakacje to kino letnie! Poza tym warto zainteresować się koncertami, premierami teatralnymi i spotkaniami w ogrodzie muzealnym. Warto skorzystać!

Zaczynamy od Letniego Taniego Kinobrania w Kinie pod Baranami. W tym tygodniu na ekranie zobaczymy szereg tytułów w różnorodny sposób odnoszących się do tematyki szaleństwa. Główni bohaterowie filmu „Lighthouse” (w ich rolach Robert Pattinson i Willem Dafoe) tkwią w odizolowanej latarni morskiej, smaganej bezlitosnym wiatrem oraz potężnymi morskimi falami. Rodzaj niezgody na pełną nierówności rzeczywistość cechuje tytułowego bohatera „Jokera” o twarzy wyróżnionego Oscarem za tę rolę Joaquina Phoenixa. Osobną grupę filmowych bohaterów stanowią postaci wyraźnie zagubione, szukające życiowej drogi. Dwukrotnie w tego rodzaju roli pojawi się Cate Blanchett grająca marzącą o wielkiej podróży architektkę w „Gdzie jesteś, Bernadette?” oraz przyzwyczajoną do luksusowego stylu życia gospodynię domową, która znalazła się na życiowym zakręcie („Blue Jasmine”). Cały program letniego festiwalu znajdziecie na stronie kina.

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki wraz z Kinem Pod Baranami zapraszają na letnie kino plenerowe. W lipcowe i sierpniowe soboty, zawsze o godz. 21.00, będziemy mogli zobaczyć siedem wybranych filmów dokumentalnych. W najbliższą sobotę na ekranie pojawi się macedońska „Kraina miodu”. 50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja.

„Gra w klasykę” to nowy cykl koncertów, który powstał we współpracy Akademii Muzycznej w Krakowie i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Utalentowani młodzi artyści i wykładowcy krakowskiej uczelni muzycznej, co tydzień w niedzielę o godz. 12 zagrają swoje recitale. W najbliższą niedzielę Krzysztof Książek na fortepianie wykona utwory Szymanowskiego oraz Rachmaninowa. Z kolei Aleksandra Kuls-Koziak (skrzypce) i Marcin Koziak (fortepian) wykonają utwory Bacewicza, Statkowskiego i Wieniawskiego. Koncert będzie transmitowany na profilu Facebook’owym KBF.

Poparzeni Kawą Trzy wystąpią na największej domówce z koncertami LIVE w Polsce – HAŁSÓWKA już w najbliższą niedzielę o godz. 20 w Zet Pe Te na Dolnych Młynów! Poparzeni Kawą Trzy to jeden z najpopularniejszych zespołów w kraju. Przebojem wdarli się na polską scenę muzyczną, a ich numery „Kawałek do tańca”, „Byłaś dla mnie wszystkim”, „Wezmę cię”, „Okrutna zła i podła” śpiewają miliony.  Wszystkie teksty pisze Rafał Bryndal, a ich muzykę można określić jako miks ska/rocka i miejskiego folku. Obecnie zespół pracuje nad… musicalem – komedią muzyczną, do której scenariusz napisał Rafał Bryndal.

W najbliższą niedzielę od godz. 17 Narodowy Teatr Stary zaprasza do udziału w projekcji czytań dramatów Antona Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Cykl „Czechow w Starym online” został zainaugurowany 14 czerwca.  Aktorzy Starego Teatru czytali dramaty Antona Czechowa, przetłumaczone przez wybitną tłumaczkę literatury rosyjskiej, Agnieszkę Lubomirę Piotrowską. Co tydzień mogliśmy uczestniczyć w kolejnej odsłonie tego cyklu, pokazywanego na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live. W niedzielę zobaczymy wszystkie rejestracje czytań w trzech przestrzeniach budynku Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 1. Ponadto tego dnia odbędzie się premiera rejestracji ostatniego czytania z tego cyklu – „Trzech sióstr”.

Na Scenie MOS Teatru im. Słowackiego w sobotę o godz. 20 zobaczymy spektakl „Bóg Mordu” na podstawie sztuki Yasminy Rezy – mistrzyni ostrych, a jednocześnie ogromnie dowcipnych komedii. Spektakl koncentruje się na dwóch małżeństwach. Spotykają się oni w sprawie bójki ich synów. Niewinna z początku rozmowa stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt, prowadzący do nieoczekiwanego finału. To jedna z najważniejszych komedii XXI wieku, która święci triumfy na scenach całego świata!

Muzeum Narodowe zaprasza w niedzielę do Ogrodu Mehoffera. Przyjrzymy się w skupieniu kwiatom, liściom, drzewom – tym rosnącym w ogrodzie i tym namalowanym. Spróbujemy własnej ekspresji – będziemy rysować, malować lub po prostu zastanawiać się w ciszy nad tym, co widzimy. Zainspirowani znajdującym się na piętrze Domu Mehoffera pokojem japońskim i zgromadzonymi w nim drzeworytami, będziemy mieć szansę wykonać słynne żurawie origami, które ożywią drzewa wokół nas. Brzmi jak pomysł na niedzielę? MNK zaprasza od godz. 11 do 16.

Trwa Summer Cracow Jazz Festival 2020! W sobotę na dziedzińcu Pałacu pod Baranami wystąpi Marek Napiórkowski Trio w składzie: Paweł Dobrowolski – perkusja, Jan Smoczyński – piano/keyboard  i oczywiście Napiórkowski na gitarze. Z kolei w niedzielę słynny gitarzysta wystąpi po raz kolejny w tym samym miejscu, tym razem w towarzystwie Doroty Miśkiewicz. Obydwa koncerty rozpoczną się o godz. 21.

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie