W Krakowie odbędzie się najszybszy turniej! Stawką puchar prezydenta Jacka Majchrowskiego

Turniej Speed-Ball / fot. materiały prasowe

Piłeczka, rakietka i statyw. Tylko tyle potrzeba, by zagrać w najszybszą grę na świecie. Już w najbliższą niedzielę będziecie mieli okazję zobaczyć niezwykły sport o nazwie Speed-Ball. Najlepsi zawodnicy będą walczyli o Puchar Prezydenta Krakowa, a każdy chętny może spróbować sił w tej dyscyplinie.

– Speed-Ball to prosty sport z wykorzystaniem rakietki i piłeczki. Od wszystkich innych sportów tego typu różni się tym, że piłka jest na uwięzi. Jest przymocowana do statywu żyłką o długości 1,5 m. Piłka krąży wokół statywu – tłumaczy KRKnews.pl Przemysław Wolan, Prezes Polskiej Federacji Speed-Ball.

Nie bez powodu Speed-Ball jest nazywany najszybszą grą na świecie. Rekordzista świata uderzał w piłeczkę w ciągu czterech minut aż 617 razy, czyli ponad 154 razy na minutę, co daje ponad 2,5 raza na sekundę. Rekord Polski to 486 uderzeń w ciągu czterech minut.

– Gra jest singlowa lub deblowa. Punkt zdobywa się wtedy, kiedy piłeczka po moim uderzeniu minie przeciwnika dwa razy i on nie będzie w stanie jej odbić tak, by zmieniła kierunek obrotu wokół statywu – dodaje Wolan.

Kraków jest kolebką Speed-Ballu

Ten niezwykły sport trafił do Polski dopiero cztery lata temu, a narodził się w Egipcie, gdzie początkowo był treningiem koordynacji i refleksu dla tenisistów. Niewielkie wymagania sprzętowe oraz widowiskowy charakter gry sprawiły, że Speed-Ball stał się dynamicznie rozwijającą się nowoczesną dyscypliną sportową, która zaczęła podbijać świat.

– Mieszkałem w Egipcie przez rok i tam poznałem Speed-Ball. Zainteresowałem się i okazało się, że wcześniej nikt o tym w Polsce nie słyszał. Przywiozłem to do naszego kraju i staram się promować. W Krakowie zapuściłem korzenie kilkanaście lat temu i tutaj zacząłem pokazywać Speed-Ball – zdradza Wolan.

W całej Polsce powstało kilka ośrodków zajmujących się tą grą , ale to w Krakowie mieszka większość zawodników na światowym poziomie. W ubiegłym roku z mistrzostw świata w Kuwejcie dwie krakowskie zawodniczki wróciły z brązowymi medalami.

– Jest konkurencja, w której gra się obiema rękami. Można też grać samemu na czas. Jest to na tyle niszowy sport, że jeżeli zacznie się teraz trenować i poświęci się temu czas i energię, to można sporo ugrać na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej – zachęca prezes.

Gdzie będzie można zobaczyć Speed-Ball?

W niedzielę na terenie zielonym przy Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się II Ogólnopolski Turniej Speed-Ball o Puchar Prezydenta Krakowa (godz. 11-17). Krakowianie będą mieli okazję zobaczyć najszybszy sport na świecie oraz najlepszych zawodników, a także sami spróbować sił w tej niezwykłej dyscyplinie.

W zawodach wezmą udział najlepsi polscy zawodnicy w Speed-Ball. Będą to m.in. Martyna Dudek – multimedalistka MŚ i aktualna mistrzyni Polski, Zbigniew Bizoń – brązowy medalista MŚ i rekordzista Polski oraz Jan Włóka – aktualny mistrz Polski.

Podczas imprezy będzie można przejechać się na hulajnodze elektrycznej, a osoby niewidome i opiekunowie mogą pojeździć na rowerze w tandemie. Na kibiców czeka też strefa animacji sportowych, ale najważniejszą atrakcją będzie strefa speed-ball dla początkujących połączona z mini turniejem. Odbędą się również pokazy pierwszej pomocy.

Zgłodniali i spragnieni będą mogli skorzystać z szerokiej oferty food tracków, a miłośnicy słodkości znajdą hiszpańskie churros, lody czy gofry.

js

Zobacz także