Pod koniec maja rusza Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji

Jubileuszowa, bo 20. edycja Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami wystartuje już 31 maja na Rynku Głównym i potrwa do 6 czerwca. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji, w tym  warsztaty artystyczne, zawody zręcznościowe czy pokazy filmowe. Gwiazdą imprezy będzie Marek Piekarczyk.

W Krakowie jest największy odsetek niepełnosprawnych. Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami pomaga zrozumieć, z jakimi problemami mierzą się na co dzień osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Trzeba uczyć krakowian akceptacji niepełnosprawności oraz pokazywać, jak można pomagać.

– Osoba niepełnosprawna zawsze będzie miała bardziej pod górkę niż osoba pełnosprawna. Żyjemy jako niepełnosprawni we wspólnocie gminnej. Jeżeli będziemy zapoznawać mieszkańców z różnymi zagadnieniami dotyczącymi niepełnosprawności to jest szansa, że krakowianie wiedząc więcej o niepełnosprawności,  będą ją bardziej akceptować i oswajać. Gdy wiemy o sobie więcej, to wyciągnięcie ręki i pomoc jest czymś bardziej naturalnym – mówi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. 

– W Krakowie żyje duży odsetek osób z niepełnosprawnością. Biorą udział w codziennym życiu naszego miasta. To nie jest tylko tak, że osoby pełnosprawne pomagają niepełnosprawnym. My jako osoby niepełnosprawne również możemy wiele dać i nauczyć. Wzajemna integracja jest potrzebna. Gdy poznamy się wzajemnie to przyniesie pozytywne skutki – mówi dla KRKnews.pl Marcin Ryszka, prezes fundacji „Nie widzę przeszkód”. 

Zdaniem Andrzeja Kuliga, zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej, XX Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami pomaga pokazać pełnosprawnym, że istnieje całkiem inna rzeczywistość. Osoby niepełnosprawne mierzą się często z barierami architektonicznymi czy społecznymi, ale również są szczęśliwe i realizują pasje artystyczne czy sportowe. 

– Dla Krakowa ważne jest wspieranie każdej grupy społecznej. Jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne to przez długie lata mieliśmy do czynienia z ukrywaniem niepełnosprawności czy wstydem. To przełamanie gigantycznej bariery psychologicznej u niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych wymaga wielu lat pracy od dziecięcych lat. Jubileuszowy Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami to moment podkreślenia, że w Krakowie udaje się nam robić to krok po kroku – komentuje dla KRKnews.pl wiceprezydent Kulig.

Koncert, imprezy sportowe i warsztaty artystyczne

Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się o godz. 11.30, 31 maja na Rynku Głównym. Wieczorem na uczestników czeka wielki koncert Marka Piekarczyka, będącego główną gwiazdą XX Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami..

Przez siedem dni odbędzie się wiele wydarzeń m.in. pokazy filmowe z panelami dyskusyjnymi, zawody sportowe czy warsztaty plastyczne. Będzie możliwość zwiedzenia wystaw w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli czy Cricotece. 

– W Krakowie mamy drużynę Wisła Kraków Blind Football, czyli piłki nożnej dla niewidomych. Podczas inauguracji Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami na Rynku rozłożymy specjalne boisko, na którym piłkarze Wisły będą prezentować krakowianom tę dyscyplinę. 5 czerwca będą odbywać się całodniowe warsztaty dla dzieci na Placu na Groblach, gdzie zlokalizowane jest boisko do Blind Footballu. Mieszkańcy będą mogli założyć specjalne gogle i spróbować usłyszeć brzęczącą piłkę. Mamy doświadczenie w organizacji takich wydarzeń, podczas których mamy mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Jest to możliwość poznania świata, w którym żyją osoby niewidome – zachęca Marcin Ryszka, prezes fundacji „Nie widzę przeszkód”. 

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” przygotują warsztaty bębniarskie. Chętni będą mogli nauczyć się języka migowego. Fundacja Szansa dla Niewidomych zorganizuje wydarzenie „Mogę to zrobić z zamkniętymi oczami czyi krakowski piknik dla zmysłów” przy Karcher Hali Cravocia Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy al. Focha 40. 

– Przepiękne prace plastyczne takie jak rzeźby, ceramika czy makaty. To wszystko tworzone jest z wielkim uczuciem i nieprawdopodobną wrażliwością. Czasami traci się dech jak to się widzi. Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami będzie świetną okazją, by to pokazać. Będziemy mieć również do czynienia z aktywnością sportową i rekreacyjną, ale również kulturalną. Kraków jest miejscem, gdzie przedsięwzięcia teatralne z osobami niepełnosprawnymi świetnie się sprawdzają – komentuje dla KRKnews.pl Andrzej Kulig.

– Jeżeli osoba zdrowa może choć na chwilę się przenieść do świata niewidomych, zakładając specjalne gogle do Blind Footballu i nagle odbiera świat tylko za pomocą słuchu, to po zdjęciu okularów może zacząć doceniać to co ma na co dzień czy podziękować, że nie musi się mierzyć z takimi problemami – podsumowuje Marcin Ryszka. 

Cały program imprezy znajdziecie tutaj.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie