W Krakowie otwarto pierwsze w Polsce Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (ZDJĘCIA)

Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP) otwarto w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Dzięki niemu lekarze szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota da Vinci rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. Nowoczesny sprzęt ma zagwarantować m.in. mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach. To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce. 

13.05.2024 wotwarto Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP), będące jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce. To wydarzenie, mające ogromne znaczenie dla rozwoju pediatrycznej robotyki chirurgicznej w kraju, otwiera nowe perspektywy dla leczenia dzieci z wadami wrodzonymi i chorobami nabytymi.

– Jesteśmy pierwszym i wciąż jedynym szpitalem w Polsce, w którym będą operowane dzieci z wykorzystaniem systemów robotycznych. Jesteśmy również jednym z niewielu szpitali w Europie, gdzie roboty będą przeznaczone tylko dla dzieci. Nie będą one czekały na swoją kolejkę, tylko będą głównym podmiotem działalności szpitalnej – podkreślił dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan, podczas uroczystego otwarcia UCRP.

UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 r. władze tych placówek podpisały list intencyjny określający możliwości współpracy. Oprócz prowadzenia zabiegów w asyście robota chirurgicznego centrum będzie prowadzić działalność naukową i zajęcia dla studentów kierunków medycznych. Będą oni mogli wykonać kilka podstawowych ćwiczeń na symulatorze. Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą studentom takie możliwości.

Zespół UCRP stworzyło kilkanaście osób, w tym chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy i pielęgniarki. Medycy przeszli szkolenia m.in. w Paryżu i w Arhus, gdzie już wcześniej takie zabiegi były wykonywane.

fot.Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Najnowsze

Co w Krakowie